birgün

14° AÇIK

Gazeteci Muharrem Sarıkaya, muhabire tokat attı!

Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya'nın, yanın öncesinde ses sorunu ile uğraşan İHA muhabirine tokat attığı görüntüler ortaya çıktı. Sarıkaya, olayın kamuoyuna yansımasının ardından açıklama yaparak özür diledi. Muhabir Ahmet Demir ise Sarıkaya'ya dava açacağını söyledi. Habertürk TV de bir açıklama yaparak özür diledi.

MEDYA 19.12.2021 17:44
Gazeteci Muharrem Sarıkaya, muhabire tokat attı!
Abone Ol google-news

Habertürk Ankara Temsilcisi, gazeteci Muharrem Sarıkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj yaptığı sırada ses sorunu ile uğraştığı tahmin edilen İHA muhabirine tokat attı. Sarıkaya, olayın kamuoyuna yansımasının ardından açıklama yaparak özür diledi.

Ortaya çıkan görüntülerde Sarıkaya, eğilerek telefon ve kablolarla uğraşan İHA muhabiri Ahmet Demir’e çalıştığı esnada tokat attı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in ise şaşkın ve tepkisiz kaldığı görüldü.

Görüntüleri sosyal medyada paylaşan gazeteci Talat Atilla, "Rezalet! Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in karşısında Gazeteci Muharrem Sarıkaya ses teknikerine tokat atıyor. Yazıklar olsun!" dedi.

Atilla'nın paylaşımının ardından görüntülerin tamamı da ortaya çıktı:

GAZETECİ SENDİKALARINDAN TEPKİ

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası, “Gazeteci Muharrem Sarıkaya'nın İhlas Haber Ajansı Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir'e yönelik çirkin hareketini en sert biçimde kınıyoruz. Sarıkaya'nın meslektaşımızdan özür dilemesini bekliyoruz” dedi.

DİSK Basın İş ise, "Bu emekçi düşmanlığının özrü, böyle emekçi düşmanlarının meslekte yeri yoktur" dedi.

ÖZÜR DİLEDİ

Görüntülerin kamuoyuna yansıması ardından kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Muharrem Sarıkaya, “Bana ve temsil ettim kuruma yakışmayan bir davranışta bulundum” dedi ve özür diledi.

Sarıkaya’nın açıklama şöyle:

"Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin ile yaptığımız canlı yayın sırasında ardı sıra tekrar eden ve yanını da sorunlu hale getiren teknik aksaklıklar sebebiyle bir an kontrolümü kaybettim ve yapmamam gereken, bana ve temsil ettim kuruma yakışmayan bir davranışta bulundum.

Yayın biter bitmez İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir’den ve o an orada bulunan İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın’dan ayrı ayrı özür diledim.

Bu noktada kalmayıp, bir saat kadar sonra telefonda kendileri ile ayrı ayrı konuşup yaptığımın hata olduğunu belirtip özrümü her ikisine de yineledim.

Olay kamuoyuna yansıdığı için şimdi de kamuoyu önünde İHA kameramanı Sayın Ahmet Demir, İHA Bölge Müdürü Sayın Orhan Akın ile olaya tanıklık eden Sayın Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’den ve kamuoyundan mazeretsiz özür diliyorum…"

FATMA ŞAHİN’DEN 'AÇIKLAMA'

Sarıkaya’nın açıklamasının ardından, olay anında tepkisiz kalmasıyla dikkat çeken AKP’li Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin de açıklama yaparak, “Habertürk TV canlı yayını esnasında Muharrem Sarıkaya'nın tepkisi kendisinin de dediği gibi çok yanlıştı. Zaten hemen sonrasında aramızda konuştuk ve ben de düşüncelerimi söyledim. Muharrem Sarıkaya kendi mesajında da yazdığı gibi sonrasında Ahmet Demir arkadaşımızdan özür diledi” dedi.

MUHABİR AHMET DEMİR, DAVA AÇACAK

Öte yandan konuyla ilgili Cumhuriyet'e konuşan İHA Muhabiri Ahmet Demir, yayın sırasında yaşananları anlattı.

Demir şunları söyledi:

"Ben kameramanlık görevi yapıyordum. Muharrem Bey, kendi kanallarıyla irtibat kurabilmesi için kendi telefonunu kullanmak istedi. Kendi telefonumuzu vermek istedik ama kendisi ısrarla kabul etmedi. Kendi telefonu çekmeyince yayın esnafında sürekli hareket yaptı. Görevim olmasa da durumla ilgilenip telefonumu verdim ve sonrasında bana bu hamleyi yaptı. Çok zoruma gitti bir şey yapamamak ve karşındaki insanın bir şey yapmaması" dedi.

Sarıkaya'nın özür dilediğini ifade eden Demir, şöyle devam etti:

"Benden özür dilemeye çalıştı. Müdürüm ısrarla kabul etmemi istedi ve ben de yaşına hürmeten kabul ettim ancak avukatımla görüştüm. Rencide olduğum için hukuki süreci başlatacağım. Salı günü dava açacağım.”

HABERTÜRK'TEN AÇIKLAMA

Habertürk TV'den yapılan aç��klamada ise şu ifadeler kullanıldı:

"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin'in konuk olduğu canlı yayında Ankara Temsilcimiz Muharrem Sarıkaya’nın gerçekleştirmiş olduğu kabul edilemez ve izahı olmayan davranışından ötürü İHA Gaziantep kameramanı Ahmet Demir arkadaşımızdan, ailesinden, çalıştığı kurumdan ve tüm kamuoyundan Habertürk olarak içtenlikle özür dileriz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol