birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

Gazeteci Murat Selenoğlu hakkında 15 yıl sonra tutuklama kararı

Gazeteci Murat Selenoğlu, 2006 yılında Mersin'de katıldığı eylemler nedeniyle 'yasa dışı örgüt üyesi' suçlamasıyla tutuklandı.

GÜNCEL 18.11.2021 20:20
Gazeteci Murat Selenoğlu hakkında 15 yıl sonra tutuklama kararı
Abone Ol google-news

Gazeteci Murat Selenoğlu hakkında Mersin’de 2006 yılında katıldığı kimi eylem ve etkinlikler nedeni ile yasa dışı örgüt üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Evrensel'de yer alan habere göre, 11 Kasım günü Trabzon’da yakalanarak Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi.

Murat Selenoğlu hakkında ESP, Atılım, SGD gibi yasal kurumların çalışmalarına katılması nedeniyle bu kurumlarla yasadışı bir örgüt arasında irtibat olduğu varsayımı ile ceza verildi. Murat Selenoğlu hakkındaki iddia ise bildiri dağıtmak ve üniversite öğrencileri tarafından düzenlenen bir pikniğe katılmak olarak aktarıldı.

SELENOĞLU'NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Murat Selenoğlu’nun avukatı Sevil Aracı, verilen bu cezanın hukuka aykırı olduğu konusunda neredeyse birebir aynı olaylara dayanan emsal Anayasa Mahkemesi kararları olduğunu hatırlatarak Murat Selenoğlu’nun da Anayasa Mahkemesi’nde görülmekte olan bir başvurusu olduğunu, başvurunun sonuçlanması durumunda müvekkilinin haksız yere cezaevinde tutulduğunun ortaya çıkacağını belirtti.

Daha önce de yine benzer bir karar nedeni ile bebeğiyle birlikte cezaevinde kalan bir başka müvekkili Arzu Ceylan’ın durumunu hatırlatan Av. Sevil Aracı, “Arzu da Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen aylarca cezaevinde tutulmuştu. Yerel mahkemenin önce tutukluluğu kaldırması, ardından da beraat kararı vermesi ile olması gereken noktaya gelindi ancak müvekkilimizin yıllarca yaşadığı sıkıntıların ve aylar süren cezaevinin esasen bir telafisi yok” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Geçtiğimiz günlerde cezaevine gönderilen Murat Selenoğlu’nun henüz 3,5 aylık bir bebeği olduğunu vurgulayan Av. Sevil Aracı, “Anayasa Mahkemesi çok açık bir şekilde yasal kurumların çalışmalarına katılmanın örgüt üyeliği suçunun delili sayılamayacağını vurguladığı halde, benzer birçok dosya ile insanlar mağdur edilmeye devam ediliyor. Başvuruya konu yargılama 2006 yılında başlamış bir yargılama. Bu yargılamadaki sanıkların çoğu o dönem 20'li yaşlarının başında olan gençler, aradan geçen 15 yıl içerisinde bu kişilerin çoğu hayata atıldı, evlendi, çocuk sahibi oldu. 15 yıl sonra gelen bu cezalar sadece sanıkları değil, kurdukları aileleri, çocuklarını da çok olumsuz etkiliyor. Sanıkların, bu dosyada yapılan soruşturmadan sonra başka bir suça isimleri dahi karışmadı. Umuyoruz ki Anayasa Mahkemesi bir an önce olumlu bir karar vererek bu hukuksuzluğu bitirir ve müvekkilimiz tahliye edilir” dedi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol