birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 06.12.2019 00:39

Gazeteci yargılamaları sürüyor

Gazeteci yargılamaları sürüyor

Haber Merkezi

Gazeteci yargılamalarına dün de devam edildi. Bir ihbar nedeniyle hakkında dava açılan Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk’ün ‘basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla yargılandığı duruşma 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kendisini tanımayan birinin ihbarıyla mahkemeye çıkmaktan utanç duyduğunu belirten Özgentürk, “Bana ceza verebilirsiniz ama bu ceza ülkemi sevdiğim, insanlara doğruları söylediğim, kadın cinayetlerine karşı olduğum, gelir eşitsizliğine karşı olduğum için verilsin” dedi.

Savcı, Özgentürk’ün ‘zincirleme örgüt propagandası’ iddiasıyla cezalandırılmasını istedi. Duruşma 5 Mart’a ertelendi.

‘SÖZDE GAZETECİ’ DENDİ

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar’a ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla davanın duruşmasında gazetecilik faaliyetleri suç sayıldı. İddianamede Çağlar hakkında ‘sözde gazeteci’ denirken beraat kararı verildi.

Cumhuriyet gazetesi eski Sorumlu Müdürü Abbas Yalçın’ın 2015’te yayımlanan bir haber nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten yargılandığı davanın duruşması görüldü. Mahkeme, Yalçın’ın davanın haberi takip eden 4 aylık sürede açılmadığı için düşmesi gerektiği yönündeki beyanını dikkate almadı. Bir sonraki duruşma 16 Ocak’ta gerçekleşecek.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız