birgün

8° AZ BULUTLU

MEDYA 25.03.2020 15:26

Gazeteciler de evde kalsın cezaevinde değil

Yalnızca mesleki faaliyetleri nedeniyle 100’den fazla gazeteci tutuklu bulunuyor. ‘Haberin Var Mı’ inisiyatifinin kurucularından gazeteciler Timur Soykan ve Elif Ilgaz, meslektaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi

Gazeteciler de evde kalsın cezaevinde değil

DİLAN ESEN

Gazeteciler koronavirüs tehdidiyle basın ve ifade özgürlüğüne aykırı şekilde hâlâ cezaevinde bulunurken basın emekçilerine infaz düzenlemesinden de tahliye çıkmadı. Cezaevinde tutuklu bulunan meslektaşlarının serbest bırakılması amacıyla oluşturulan ‘Haberin Var Mı’ inisiyatifinden gazeteciler Timur Soykan ve Elif Ilgaz’la konuştuk.

Ülkede 10 yıldan uzun süredir basın üzerinde iktidarın büyük baskısının olduğu ve gazetecilerin özgürlüklerinden mahrum bırakıldığı bir dönem yaşadığının altını çizen Soykan, ‘’2011’den beri yüzlerce gazeteci hapsedildi, susturulmak istendi. Basın üzerinde Saray merkezli sistematik bir sansür söz konusu. Birçok basın emekçisi bu kıskaca karşı bir araya gelme zorunluluğu hissetti’’ dedi.

ENDİŞE VERİCİ

Geçen haftalarda 8 gazetecinin çeşitli bahanelerle evleri basılarak gözaltına alınıp tutuklandığını anımsatan Soykan, ‘’Tüm bunlara karşı çeşitli gazetecilik inisiyatifleriyle birlikte ‘Haberin var mı’nın çatısında bir araya geldik. haberin-var-mi-inisiyatifinin-kuruculari-birgun-e-konustu-gazeteciler-tahliye-edilsin-705862-1.Gazeteciliğin suç olmadığını söylüyor, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Meslektaşlarımız hapishanelerde çok sağlıksız koşullarda kalıyor. Virüsün hapishaneye girmesi halinde çok korkunç senaryolar ortaya çıkacaktır ve bu durum çok endişe verici’’ diye konuştu.

Yaşanan bu adaletsizlikleri tüm yerli ve dış basına duyurmak istediklerini aktaran Soykan, şu ifadeleri kullandı: Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü için gerçekleştirdiğimiz bir kampanya bu. Özellikle koronavirüs günlerinde hayatı tehlikede olan başta gazeteciler olmak üzere tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Yargıda örgütlenmiş kumpasçı bir çete gazetecileri tutukluyor. Arkadaşlarımız kalemlerini kırmayıp sonuna kadar mücadele edecekler. Biz de boşu boşuna orada tecrit altında tutulan arkadaşlarımız için korku ve endişe duyuyoruz.’’

SORUMLULUĞU KİM ALACAK?

En son gerçekleştirdikleri kampanyayı cezaevinde tutuklu bulunan meslektaşları için yaptıklarını hatırlatan gazeteci Elif Ilgaz ise şöyle dedi: ‘’İçeride salgın ihtimali çok haberin-var-mi-inisiyatifinin-kuruculari-birgun-e-konustu-gazeteciler-tahliye-edilsin-705863-1.yüksek ve bu nedenle endişeliyiz. Sadece yaptıkları haberler nedeniyle gazetecilerin içeride bulunmasını yanlış buluyor, tahliyelerini istiyoruz. İçeride tutuklu bulunan gazeteciler Odatv’den Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Barış Pehlivan; Yeni Yaşam’dan Mehmet Ferhat Çelik, Aydın Keser; Yeniçağ’dan Murat Ağırel; Yakındoğu haber sitesinden Alptekin Dursunoğlu, Rudaw medyadan Rawin Sterk için çok ciddi bir tecrit söz konusu. Bir araya gelmek istemelerine rağmen bu istek hâlâ gerçekleştirilmedi. Aileleriyle çok az görüşebiliyorlar. Biz evdeyken bu kadar zorlanıyoruz, onların ailelerinden uzakta sağlık tehdidi altında olmalarının sorumluluğunu kim alacak?’’

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız