birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Gazeteciler kasım ayını da baskılarla geçirdi

MEDYA 14.12.2021 09:02
Gazeteciler kasım ayını da baskılarla geçirdi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Kasım Ayı Medya İzleme Raporu'nu yayımladı. Raporda "AYM ve Danıştay’ın basın özgürlüğüne vurgu yaptığı kararlar; gecikmeli ve yetersiz de olsa olumlu kararlardır!" denildi.

Rapora göre kasım ayında 6 haber içeriğine, yayımlandığı 127 haber sitesi üzerinden erişim engeli konuldu. 93 kişinin yargılamasına devam edildi. 2 basın mensubu gözaltına alındı; 3’ü tehdit edildi, hedef gösterildi; 1’i saldırıya uğradı. 19 basın emekçisi işten çıkarıldı.

ÇDG’nin açıklamasında kasım ayında polisin görüntüsünün alınmasını engelleyen genelgenin Danıştay tarafından iptal edildiği hatırlatılarak şöyle denildi:

“Yargının, uzun zamandır sessiz kaldığı iktidarın düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğü karşıtı uygulamalarını geç de olsa durdurması, olumlu adımlardır ancak yeterli değildir. Türkiye’nin demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak kalmasının yegâne yolu, temel hak ve özgürlüklerimizin özgürce kullanılması ve bu kapsamda basın özgürlüğünü güvenceye alan düzenlemelerdir.” Raporda Kasım ayında ÇGD’nin Bursa’daki lokalinin yıkılmak istendiğine ilişkin bilgilere de yer verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun