birgün

24° AÇIK

Gazeteciler üç ilde sokağa çıktı: “Gazeteciliği boğamayacaksınız”

Basın meslek örgütleri, AFP muhabiri Bülent Kılıç’a uygulanan polis şiddetine karşı Ankara, İstanbul ve İzmir'de bir araya geldi. Basın açıklaması yapan gazeteciler, “Gazeteciliği boğamayacaksınız” diye haykırdı.

MEDYA 29.06.2021 13:12
Gazeteciler üç ilde sokağa çıktı: “Gazeteciliği boğamayacaksınız”
Abone Ol google-news

Fotoğraf: DİSK Basın-İş

HABER MERKEZİ

İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan AFP muhabiri Bülent Kılıç’a uygulanan polis şiddetine karşı basın meslek kuruluşları açıklama yaptı. Ankara İstanbul ve İzmir'de bir araya gelen meslek örgütlerinin eyleminde, “Gazeteciliği boğamayacaksınız” sloganı atıldı.

ANKARA: GAZETECİLİK KAMUSAL GÖREVDİR

Ankara'da Valilik önünde yapılacağı duyurulan basın açıklaması, izin verilmemesi üzerine Abdi İpekçi Parkı’nda gerçekleştirildi. Ankaralı gazetecilerin yanı sıra çok sayıda yabancı gazeteci de eyleme destek verdi. Ortak basın açıklaması metnini TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda okudu.

Anayasa ile güvence altına alınan protesto hakkının fiilen yasaklandığının altını çizen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Geçim sıkıntısı yaşayan, haksızca işten atılan, mahallesine, ormanına, denizine sahip çıkmak isteyen, kimliklerine saldırılmasına karşı çıkan insanlar polis ve jandarma şiddetine uğruyor, seslerini duyuramıyor. İşte hakkını aramak için sokağa çıkan bu yurttaşları haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir. Ancak meslektaşlarımız toplum adına görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalıyor. İçişleri Bakanlığının gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik yasadışı genelgesinin ardından, bu şiddet çok daha tehlikeli bir hâl almış durumda.

HALKIN HABER ALMA HAKKI NEFESSİZ BIRAKILDI

Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial yaratmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir. Aynı gün başka meslektaşlarımızın da işlerini yapmaları engellendi. Darp edilen, taciz edilen, çektikleri görüntüleri silmek zorunda bırakılan meslektaşlarımız oldu. Kolluk güçleri bu kanun tanımaz uygulamaları ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir. Nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın haber alma hakkıdır.

GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha, gür bir sesle haykırıyoruz. Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin! Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız! Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!”

(BirGün ANKARA)

İSTANBUL: HANGİMİZ KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDİYOR?

Öte yandan 29. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü sırasında polisin boğazına bastırarak gözaltına aldığı fotomuhabiri Bülent Kılıç için basın meslek örgütleri "Nefesimizi kesemezsiniz"diyerek İstanbul Valiliği önünde bir araya geldi. Gazetecinin darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösteren meslek örgütleri, Kılıç’ın müdahale esnasında “Nefes alamıyorum” sözlerini hatırlattı. Basın meslek örgütleri, "Özgür basın susturulamaz", "Özgür ülke özgür basın" sloganları atarak, "Nefes alamıyoruz" yazılı döviz taşıdı.

Hazırlanan ortak açıklamayı İstanbul'da Gazeteci Filiz Gazi okudu.

HANGİMİZ GÜVENDE HİSSEDİYORUZ?

gazeteciler-ankara-dan-haykirdi-gazeteciligi-bogamayacaksiniz-893343-1.

Gazeteci Bülent Kılıç da o gün yaşadıklarını anlattı. Farklı basın kurumlarında çalışan meslektaşlarının kendisini aradığını fakat bu durumun haberleştirilmediğini dile getiren Kılıç, bunun bir mesleki dayanışma olduğunun altını çizerek şunları belirtti: "Bir insanın nefesinin kesilmesi kadar kötü bir şey yok. Maalesef bi gazeteci olarak buna şahitlik ettim. Görüntü o kadar ağırmış ki insanlar bu kadar reaksiyon verdi. Dünden beri Anadolu Ajansı’ndan, çeşitli televizyon kanallarından arkadaşlarım arıyor çünkü birbirimizi tanıyoruz. Ama bazı televizyon kanalları bu haberi görmediler. Buna çok üzüldüm. Bu mesleki bir sorun. Bugün bir doktor hunharca dövüldüğünde bütün doktorlar sahip çıkıyor. Beni arayıp soranlar kurumlarında bile bunu yayımlayamadılar. Boynuma basan polis hâlâ görevde. Hangimiz kendisini güvende hissediyor?”

Öte yandan birçok gazeteci kameralarını ve mikrofonlarını yere bırakarak durumu protesto etti.

(MERAL DANYILDIZ - İSTANBUL)

İZMİR: KILIÇ ÖLÜMDEN DÖNDÜ

İzmir’de ise Türkiye Gazeteciler Sendikası, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, DİSK Basın İş, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Haber Sen, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Parlamento Muhabirleri Derneği, Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği bir araya geldi. Gazeteciler, “Ablukayı dayanışmayla kıracağız. Ellerinizi gazetecilerin üzerinden çekin” ifadelerini kullandı.

gazeteciler-ankara-ve-istanbul-dan-haykirdi-gazeteciligi-bogamayacaksiniz-893365-1.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi’nin açıklamaları sonrasında gazeteciler, kalemlerini, defterlerini, kameralarını ve mikrofonlarını yere bırakarak tepkilerini gösterdi.

gazeteciler-ankara-ve-istanbul-dan-haykirdi-gazeteciligi-bogamayacaksiniz-893366-1.

(BERKAY SAĞOL – İZMİR)

Açıklama yapan meslek örgütlerinin tam listesi ise şöyle:

►Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği
►Basın Konseyi
►Çağdaş Gazeteciler Derneği
►Dicle Fırat Gazeteciler Derneği
►Diplomasi Muhabirleri Derneği
►DİSK Basın-İş
Ekonomi Muhabirleri Derneği
►Gazeteciler Cemiyeti
►Haber-Sen
►İzmir Gazeteciler Cemiyeti
►Parlamento Muhabirleri Derneği
►Samsun Gazeteciler Cemiyeti
►Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
►Türkiye Gazeteciler Sendikası
►Türkiye Haber Kameramanları Derneği

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol