birgün

29° AZ BULUTLU

Gazeteciler yine adliyede buluştu

SİYASET 25.05.2022 06:30
Gazeteciler yine adliyede buluştu Fotoğraf: Eren Tutel - BirGün
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

BirGün’ün spor editörü Eren Tutel’in Türkiye Wushu Federasyonu’nda (TWF) yaşanan usulsüzlükleri haber yapması nedeniyle ‘kamu görevlisine hakaret’ suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması ertelendi. İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada konuşan gazetemizin avukatlarından Tolgay Güvercin, “Yargıtay kararlarında da belirtildiği gibi gazeteci maddi gerçeği araştırmakla yükümlü değildir” dedi. Güvercin, “Dünya Wushu Federasyonu’nun, Avrupa Wushu Federasyonu’nun kıta temsilciliğini kabul etmemesi haberin yapıldığı tarihten bir yıl sonra. Müvekkilden soruşturmanın akıbetini beklemesi beklenemez. Ayrıca müvekkil, kıta temsilciliğinin alınacağını da bir yıl öncesinden öngöremez. Haberin yapıldığı tarihte katılanın yönetici olduğu federasyon, yetkili Avrupa federasyonundan ayrılarak 8 ülke ile federasyon kurmuştur” diye konuştu. Dava esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için 17 Kasım’a ertelendi.

Öte yandan kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ile Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın Gezi Direnişi sırasında polis tarafından katledilen Berkin Elvan’a dair yaptıkları haberler nedeniyle yeniden yargılandıkları davada ceza verildi. İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Berkin Elvan’ın haberi nedeniyle iki kişiye 12 bin 500 TL ceza verilmesine karar verdi.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise gazeteciler Seyhan Avşar ve Hale Gönültaş’a yönelik tehditleri Meclis gündemine taşıdı. Koçyiğit, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği önergede “Gazetecilerin mesleklerini yaparken tehdit edilmelerinin önlenmesi adına herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Kadın gazetecilere yönelik şiddet dilinin, kadına yönelik şiddet yaklaşımının sebeplerine ve çözümüne yönelik bir çalışmanız var mıdır” diye sordu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol