birgün

10° AÇIK

MEDYA 24.03.2020 10:36

Gazetecilik için acil teşvik ve destek çağrısı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, gazetecilik için acil teşvik ve desteğe ihtiyaç duyulduğunu bildirdi

Gazetecilik için acil teşvik ve destek çağrısı

BİRGÜN İZMİR

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, dünyayı saran koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı zor ve hassas zamanlardan geçilen günlerde basının da halkın doğru haber alması adına görevini tavizsiz sürdürdüğünü kaydetti.

Cemiyetin açıklamasında “Vatandaşlarımızın evinde kalması gereken bu süreçte meslektaşlarımız; sokaklardan, hastanelerden, siyaset cephesinden, basın toplantılarından ve yaşanan diğer toplumsal olaylardan, her yerden haber ulaştırmak için olağanüstü bir özveriyle çalışıyor” ifadelerine yer verildi.

“Basın sektörü, kamu görevi yürüterek halkın doğru bilgiye ulaşmasını sağlarken, izole olan bir toplumda trol ve gerçekdışı haberlerin yayılmasına karşı da en büyük güvenceyi oluşturuyor” denilen İGC açıklamasında, tiraj ve gelir sorunu yaşayan yerel ve ulusal basının bu kritik süreçte ayakta kalması ve görevini sağlıklı sürdürmesi için öncelikli talepleri şöyle sıraladı:

1- Göreve gönderilen veya görev başındaki basın mensuplarının sağlık, hijyen önlemlerinin kendi kurumları tarafından üst seviyede alınması
2- Yerel/ulusal idareler ve kamu kuruluşlarının basın mensuplarının görevlerini ifa ederken, kolaylık sağlamaları ve yardımcı olmaları
3- Getirilen mali önlemler paketinde 10 ayrı sektöre uygulanacağı belirtilen muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteleyen düzenlemeden basın sektörünün de ivedi olarak yararlanması
4- İŞKUR desteklerinin artırılması
5- Dijital platformlarda düzenli ve kriterlere uyan yayınların desteklenmesi.
6- Yerel ve ulusal gazetelerimize kağıt desteği verilmesi

Cemiyet, talepleri TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na ve ilgili kurumlara da ileteceğinin altını çizdi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin açıklamasında "65 yaş üstü üyelerimizin sağlık ve diğer acil durumlarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha bildiririz. Ülkemizin sağlıklı ve aydınlık günlere en kısa zamanda kavuşmasını dileriz," denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız