birgün

5° AÇIK

MEDYA 05.01.2021 12:47

Gazetelerin destek paketinde yer almamasının nedeni nedir?

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde "Zaten ekonomik olarak zor günler yaşayan gazetelerin açıklanan son destek paketinde yer almamasının nedeni nedir?" diye sordu.

Gazetelerin destek paketinde yer almamasının nedeni nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, ekonomik krizin ardından gelen salgın süreciyle birlikte gazetelerin çok zor günler yaşadığına dikkat çekerek iktidarı basına destek vermeye çağırdı. Cumhurbaşkanlığı'nca bir kısım esnafa yönelik açıklanan hibe ve kira desteği kararında gazetelerin yer almadığını anımsatan Barut, halkın haber alma hakkı için çalışan basın camiasına sahip çıkılması için iktidarı göreve davet etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Salgın süreci halk sağlığı kadar esnafından çiftçisine herkesi ve ülke ekonomimizi de olumsuz etkiledi. Salgınla mücadelede gelişmiş ülkeler ekonomik anlamda çok ciddi destek paketleriyle yardım organizasyonları yapsa da maalesef ülkemizde sosyal devletin gereği tam olarak yerine getirilemedi" diye konuştu.

İktidarı sorumluluk duygusuyla göreve çağıran Ayhan Barut, esnaftan çiftçiye toplumun tüm kesimlerine destek verilmesini isteyerek şunları kaydetti:gazetelerin-destek-paketinde-yer-almamasinin-nedeni-nedir-825129-1.

"Destek paketleri kapsamında esnaf ve sanatkarlara hibe ve kira yardımı gibi destekler hakkındaki Cumhurbaşkanlığı kararı 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karar kapsamında desteklenecek ekonomik faaliyetler listesi de Ticaret Bakanlığı tarafından duyuruldu. Ne yazık ki salgından olumsuz anlamda en çok etkilenen gazetecilik sektörü desteklenecek 133 ekonomik faaliyet listesinde yer almadı. Halkın haber alma hakkı için çalışan, ekonomik krizin etkisiyle zaten zorda olan ve salgında mağduriyeti daha da artan gazetelerin talepleri göz ardı edildi. Yeni yılın ilk haftasıyla başlayan destek başvurularında gazetelerin de yer almasını, destek paketine dahil edilmesini istiyoruz."

"DESTEK LİSTESİNE GAZETELER DE EKLENECEK Mİ?"

Barut'un, Meclis Başkanlığı'na sunduğu önergede şu sorulara yanıt verilmesi istendi:

►Cumhurbaşkanlığı kararı ile duyurulan destek listesine gazetelerin de eklenmesini düşünüyor musunuz?

► Salgınla mücadele çerçevesinde esnaf ve sanatkarlara yönelik ilan edilen destek paketinin kapsamını genişletecek misiniz?

► Zaten ekonomik olarak zor günler yaşayan gazetelerin açıklanan son destek paketinde yer almamasının nedeni nedir?

► Halkın haber alma hakkı için çalışan, demokrasinin en önemli ayağından birisini oluşturan basın camiası için gelir desteği, doğrudan hibe, ayni ve nakdi yardım paketi açıklayacak mısınız?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol