birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Gaziemir Belediye Başkanı Arda hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası: Facebook'tan ikinci cevap beklenecek

İzmir Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda hakkında, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içeren sosyal medya paylaşımları yaptığı iddiasıyla açılan davada, Facebook'un ABD'de bulunan merkezinden gelen yazıda, söz konusu hesap adresine (URL) ulaşılamadığı belirtildi. Mahkeme, ABD'ye yeni hesap adresinin gönderildiğini belirtip, gelecek cevabın beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

GÜNCEL 07.04.2022 12:58
Gaziemir Belediye Başkanı Arda hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' davası: Facebook'tan ikinci cevap beklenecek
Abone Ol google-news

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'ya ait olduğu öne sürülen sosyal medya hesaplarında, geçen yıl ocak ayında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığı iddiasıyla, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Arda'nın, 'cumhurbaşkanına hakaret', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme', 'halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama', 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama' suçlamalarıyla cezalandırılması talep edildi. İddianame İzmir 34'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi.

Tutuksuz Halil Arda'nın yargılanmasına bugün İzmir 34'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vekili avukat Gülşen Gezici ile sanık Belediye Başkanı Arda'nın avukatı Ayşe Zübeyde Aydın katıldı. Hakim, Facebook'un ABD'deki merkezinden yazı geldiğini ve gelen yazıda söz konusu hesap adresine ulaşılamadığı ifade etti. Hakim, Facebook'a yazılan yazıya cevap olarak URL adresinin görülmediğinin bildirildiği, bunun üzerine kendilerinin de yeni bir URL adresi ilettiklerini söyledi.

"SANIĞIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ"

Erdoğan'ın avukatı Gülşen Gezici, Facebook'tan cevabın beklenmesine gerek olmadığını savundu. Gezici, "Hesap kapanmış olsa da oradaki güvenlik bölümünde sanığa ait telefon olduğu tespit edilmiştir. Yine sanığın partisindeki dava arkadaşları tanık olarak dinlenmiştir ve tanıklar da bu paylaşımı gördüklerini söylemişlerdir. Eşi de beyanında paylaşımlardan birinin yapıldığını söylemişti. Biz ara karardan dönülüp sanığın cezalandırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Arda'nın avukatı ise Facebook'un cevabının beklenmesini talep etti.

Konuşmaların ardından hakim, Halil Arda'ya ait Facebook hesabına ilişkin kullanıcı ve erişim bilgilerinin temini aracılığıyla ABD'ye yazılan cevabın beklenmesine karar verip, duruşmayı erteledi. (DHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol