birgün

23° AÇIK

Gazze'de can kaybı 32'ye yükseldi

Hamas, Tel Aviv'in 130 roket ile hedef alındığını duyurdu. Öte yandan İsrail'in dün gece Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, hayatını kaybedenlerin sayısı 10'u çocuk olmak üzere 32'ye yükseldi.

GÜNCEL 11.05.2021 21:24
Gazze'de can kaybı 32'ye yükseldi
Abone Ol google-news

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırıları devam ediyor. Gazze kentinin El-Rimal Mahallesindeki "Hanady" adlı bir binayı hedef alan hava saldırı sonrası bölgeden alev ve dumanlar yükseldi. Basın mensupları binanın vurulma anı takip etti.

İsrail'in dün gece Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, hayatını kaybedenlerin sayısı 10'u çocuk olmak üzere 32'ye yükseldi.

Hamas, Tel Aviv'in 130 roket ile hedef alındığını duyurdu. İsrail'in Tel Aviv kentine yönelik füze saldırıları sonrası sirenler çalmaya başladı.

İsrail-Filistin arasındaki gerilim artarak devam ederken, Gazze Şeridi’nden İsrail’in başkenti Tel Aviv’e roket saldırısı düzenlendi. Polis tarafından yapılan açıklamada, saldırı sonucu Holon ve Givatayim banliyölerine isabet eden roketler sonucu en az 8 kişinin yaralandığını, yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğu ifade edildi.

Yaralılardan 4’ünün Holon'da bir otobüsün yanına roket isabet etmesi sonucu yaralandığı bildirilirken, Givatayim’de bulunan 4 yaralının ise hava savunma sistemi tarafından imha edilen roketin parçaları nedeni ile hafif şekilde yaralandığı açıklandı. Tel Aviv'in güneyindeki Rishon Lezion'da ise roket saldırısı nedeni ile 1 kadının hayatını kaybettiği bildirildi.

HAVA TRAFİĞİ KIBRIS'A YÖNLENDİRİLDİ

İsrail basınında yer alan haberlerde, roket saldırıları nedeni ile Ben Gurion Uluslararası Havaalanındaki hava trafiğinin geçici olarak durdurulduğu ve uçuşların Kıbrıs'a yönlendirildiği iddia edildi.

NETANYAHU: BEDEL ÖDEYECEKLER

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ''Bir savaşın ortasındayız ve tüm gücümüzle saldırmaya devam edeceğiz. Hamas ve İslami Cihad büyük bir bedel ödeyecek'' açıklamasını yaptı.

Netanyahu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada kontrolün kaybedildiği Lod kentine Yahudiye ve Samarya'daki sınır taburlarının gönderileceği bilgisini verdi.

Netanyahu, "Lod'da ve ülkenin her yerinde asayişi yeniden sağlayacağız" dedi.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI: BU SADECE BAŞLANGIÇ

İsrail Savunma Bakanı Gantz, ''Gazze'ye ağır darbeler indirdik, birçok hedefimiz var ve bu sadece başlangıç'' açıklamasını yaptı.

Gantz'in ardından açıklama yapan İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi, "Gazze'de 500 hedefi vurduk, onlarca teröristi öldürdük ve çok sayıda altyapı tesisini imha ettik" dedi.

BM: İSRAİL VE FİLİSTİN TAM ÖLÇEKSİ SAVAŞA SÜRÜKLENİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail ve Filistin'in tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği uyarısında bulundu.

BM ACİL TOPLANIYOR

Reuters'ta yer alan haberde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Orta Doğu'da meydana gelen gelişmeler üzerine çarşamba günü acil toplanma kararı aldığı bildirildi.

LOD'DA OLAĞANÜSTÜ HAL

İsrail İçişleri Bakanlığı, şiddet olaylarının yaşandığı Lod kentinde olağanüstü hal ilan edildiği ve sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurdu.

Olağanüstü hal ilan edilen Lod kentinde gösteriler sürüyor. Alınan bu kararla, İsrail'de 1966'dan bu yana ilk kez güvenlik gerekçeli 'olağanüstü hal' ilan edilmiş oldu.

Bununla birlikte kentte devam eden gösteriler ve şiddet olaylarında 2'si ağır olmak üzere 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kentte İsrail polisinin göstericilere yönelik saldırıları sürüyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, şiddetli protesto gösterilerinin yaşandığı Lod kentini ziyaret edeceği bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol