birgün

8° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.11.2021 19:02

Gebze'de 'Tenceremiz boş, öfkemiz dolu' eylemi

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, bugün 'İnsanca bir yaşam, halktan, emekten yana bir bütçe istiyoruz' diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Gebze'de 'Tenceremiz boş, öfkemiz dolu' eylemi


Gebze Kent Meydanında Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, 2022 Bütçe Kanun Teklifi'nin halktan emekten yana olmasının gerektiğini söyledi.

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın metnini okuyan Eylem Bahadır "Eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız endişesiyle yatıyoruz. Her sabah paramızın döviz ve zamlar karşısında adeta pula dönüyor," diyerek yoksulluğun ve işsizliğin arttığını belirtti.

Bahadır "2022 Bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Oluşturulacak bütçeler ile toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan işçiler, memurlar, çiftçiler, asgari ücretlilerin oluşturduğu çoğunluk
korunabilir. Türkiye’de yıllardır bütçeler ülke kaynaklarının, emekçilerden, halktan alınan vergilerin sermayeye-patronlara, yandaşlara aktarılmasının bir aracı haline dönüşmüştür." dedi ve iktidarın yandaş patronların ceplerini doldurduklarını vurguladı.

İktidarın salgın sürecinde halkı düşünmediğini belirten Bahadır " Türkiye salgın süresince milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olmuştur. Türkiye dolaylı ve dolaysız vergilerle işçilerin-emekçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline gelmiştir." dedi.

Bahadır "Bizim cebimizden alınanlar işverenlere-patronlara, yandaş müteahhitlere teşvik, prim desteği, ‘hazine garantisi’, ve faiz olarak aktarılmaktadır. Bizim cebimizden alınanlarla milyonlar yoksullaşırken, bir avuç şirket şahlanmaktadır." ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

"Bu ülkenin işçileri, emekçileri olarak yarattığımız değerlerin, oluşturduğumuz kaynakların insanca bir yaşam, insanca çalışma koşulları ve iş güvencesi, parasız kamusal hizmet olarak geri dönmesini istiyoruz. 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken “geçinemiyoruz” diye haykıran milyonları talepleriyle omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz. Bizlere dayatılan satış sözleşmesini ve TÜİK’in manipüle ettiği enflasyon rakamlarını kabul etmiyoruz. Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol