8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenen 'Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılmak için Kadıköy İskelesi'nden gelen ve burada gözaltına alınan kadınların duruşması İstanbul Anadolu Adliyesi'nde görüldü. Duruşma 3 Nisan tarihine ertelendi.

Gece Yürüyüşü nedeniyle yargılanan kadınların duruşması ertelendi

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde düzenlenmek istenen 20'nci 'Feminist Gece Yürüyüşü'ne gitmek isterken Kadıköy’de, vapur iskelesi önünde polis tarafından gözaltına alınan kadınların davası Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan kadınlar, "O gün bizi alanlardan uzak tutmak için elinden geleni yapan erkek devlet, bizleri sindirebileceğini sanıyordu. O gün 40 kişiyi gözaltına alarak sindirebileceğini sananlara karşı sesimizi yükselten on binlerce kadın sokaklardaydı" dedi.

Sabah başlayan ve öğleden sonra tamamlanan duruşma, 3 Nisan'a ertelendi.

'8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'nün sosyal medya hesabından "Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılmak, haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkmak suç değil! 40 arkadaşımızın yargılandığı duruşma sona erdi. Bir sonraki duruşma 3 Nisan’da. Yaşasın Feminist Mücadelemiz!" paylaşımı yapıldı.

'FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ YARGILANAMAZ'

Duruşma öncesi açıklama yapan kadınlar, şunları söyledi:

"Her yıl olduğu gibi aynı ısrar ve iddiamızla Taksim’e geçmek üzere Kadıköy’den yola çıkan feministler olarak sokağa adım atmamızla beraber erkek devlet ve onun kolluk kuvvetinin takibine, tacizine ve fiziksel şiddetle gözaltısına maruz kaldık. O gün bizi alanlardan uzak tutmak için elinden geleni yapan erkek devlet, bizleri sindirebileceğini sanıyordu. O gün 40 kişiyi gözaltına alarak sindirebileceğini sananlara karşı sesimizi yükselten on binlerce kadın sokaklardaydı.

Erkek devlet, gözaltılardan sonra bizlere dava açarak yıldırma politikalarından birini devreye soktu. Şunu biliyoruz ki, haksız bir şekilde gözaltına alınan bizler değil, bu ülkede her gün kadınların, transların ve çocukların şiddete maruz bırakılmasına göz yumanlar, katilleri serbest bırakanlar, İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekenler suçludur. Diyoruz ki; patriyarkanın, kapitalizmin, ırkçılığın, savaşın, işgalin, dini baskının, emek sömürüsünün olmadığı eşit ve özgür bir dünya kurmadan feminist isyan bitmeyecek. Feminist gece yürüyüşü yargılanamaz"