birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 10.05.2021 07:59

Gediz ölüme terk edildi: Bedeli ağır olur

Gediz ölüme terk edildi: Bedeli ağır olur

Haber Merkezi

Ege Bölgesi'nin en önemli tarımsal su kaynaklarından olan Gediz Nehri'ne dökülen Alaşehir Çayı uzun süredir kirlilik tehditi altında. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Gediz Nehri'ne dökülen Alaşehir Çayı'ndaki kirliliği gündeme taşıdı. Başevirgen, "Sarıgöl’den başlayıp Salihli’ye kadar uzanan bu çay şimdi böyle olmadı. Kirlilik uzun süredir mevcut. Asıl sorun denetimsizlik" dedi.

Bölgede 40 tane tarımsal işletme olduğunu ve hiçbirinde arıtma tesisinin olmadığını belirten Başevirgen, belediyenin arıtma tesisinin faaliyete geçirilmediğini kaydetti. Gediz Nehri’nin ekolojik denge için oldukça büyük bir önemi bulunduğunu söyleyen Başevirgen, şöyle konuştu: “Gediz’e Kum ve Nif Çayı olmak üzere yan dereler, sanayi ve belediyelerin olduğu her yerden kirlilik akıyor. Sıcaklıkların artması ile birlikte sular çekiliyor ve nehir dibindeki balçık açığa çıkıyor. Etrafa çok ağır bir koku yayılıyor. Özellikle toprağa karışan ağır metaller ve kimyevi atıklar tarımsal ürünlerin verim ve kalitesini düşürüyor. Ova göz göre göre ölüme terk edildi. Bu kirliliği görmezden gelmeye devam edersek bedelini çok ağır öderiz.”

EYLEM PLANI NEREDE?

Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığınca, 2018 yılında Gediz Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde yürütülen çalışmalarla, Gediz Nehri'nin temizlenmesi konusunda büyük bir aşama kaydedildiğinin söylendiğini hatırlattı: "Bunca yıl eylem planı adı altında hangi çalışmalar yapıldı? Eylem planı her ne kadar Gediz Nehri’nin ıslahı için hazırlanmış olsa da, gelinen noktada durum içler acısıdır. Bakanlık tarafından dişe dokunur hiçbir çalışmanın yapılmadığı ortadadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek, bu kirliliğe bir an önce son verecek çalışmaları yapmalarını ve projenin gerçekten uygulamaya geçirilmesini sağlamalarını ivedilikle talep ediyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol