birgün

33° AÇIK

Gemi çürük, her yerden su alıyor

Saray rejimi ülkeyi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomi arasına sokacağını ileri sürse de tüm veriler ülkenin küme düştüğünü gösteriyor. ‘Ekonomistim’ diyen Erdoğan yönetiminde ülke gün geçtikçe daha da dibe batıyor.

EKONOMİ 10.06.2022 06:30
Gemi çürük, her yerden su alıyor Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Ekonomi Servisi

Ekonominin kitabını yazdığını’ ileri süren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta ülkeyi 2023'e kadar dünyanın en büyük ilk 10 ekonomi arasına sokacaklarını ileri sürse de veriler Türkiye’nin her kategoride küme düştüğünü gösteriyor. OECD’den Dünya Bankası’na, Birleşmiş Milletler’den IMF’ye tüm uluslararası kuruluşların raporları Türkiye’nin ekonomik ve sosyal olarak yaşadığı gerilemenin artarak devam edeceğine işaret ediyor.

G-20’DEN DÜŞTÜ

IMF ve Dünya Bankası’nın verilerine göre Türkiye en büyük ilk 20 ekonomi içerisinden çıkarak 21. sıraya geriledi. Ülkelerin ekonomik güçleri Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüklüğü ve kişi başına düşen GSYH ile ölçülüyor. IMF’nin Dünya Ekonomik Görünümü raporuna göre Türkiye yılsonuna kadar 22. sıraya kadar gerileyecek.

KİŞİ BAŞINA GELİRDE 78’İNCİ

Türkiye’de kişi başına milli gelir dolar bazında 2014’ten bu yana düzenli olarak düşme eğiliminde. Son 8 yılda Türkiye’nin hem GSYH hem de kişi başına gelir sıralamasındaki düşüşü son derecede çarpıcı. Kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) Cumhuriyet tarihinde ilk kez 7 yıl üst üste düşüş gösterdi. Kişi başına gelirde 2015’te 66’ıncı sıradayken 2021’de 78’inciliğe kadar geriledi. Kişi başına gelir 8 bin 500 dolar civarında.

SEFALET DİZ BOYU

İşsizlik, enflasyon, faiz ve milli gelir gibi ekonomik göstergelerin esas alınarak hesaplandığı Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye 156 ülke içinde 21. sırada yer aldı. Sefalet sıralamasında Türkiye Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de ekonomik veriler bazı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin gerisinde.

YOLSUZLUKTA ZİRVE

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2021 Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye son 10 yılda en çok puan kaybeden ülkeler arasında yer alarak 38 puanla 180 ülke arasında 96’ıncı sıraya düştü. Endekse göre bir önceki yıla göre 2 puan birden kaybeden Türkiye yolsuzluğa karşı tek bir adım dahi atmıyor.

KARA PARA CENNETİ

Türkiye, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermediği’ gerekçesi ile Mali Eylem Görev Gücü tarafından gri listeye alındı. Türkiye’nin olduğu gri listede Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen gibi 22 ülke yer alıyor.

KREDİ RİSK PRİMİ ZİRVEDE

Türkiye’nin kredi risk primi (CDS), son 14 yılın zirvesine çıktı. Kredi risk primi 740 baz puana yükselerek 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde. Kredi risk primi, bir kredinin geri ödenmeme riskinin tespit edilmesini ve bu riske karşı kredinin sigortalanmasını sağlayan bir değerleme enstrümanıdır.

ENFLASYON LİDERİ

Türkiye yüksek enflasyon liginde 6. sıraya yükseldi. TÜİK’e göre resmi enflasyonun yüzde 73.5 olduğu Türkiye dünya yüksek enflasyon liginde Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye ve Zimbabve’nin ardından geliyor. Türkiye bu hızla hemen üzerindeki Afrika ülkesi Zimbabve’yi geçerek 5’inciliğe yerleşebilir.

İŞSİZLİK TAVAN YAPTI

Türkiye Avrupa’daki 32 ülke içinde işsizlik oranının en yüksek olduğu 3’üncü ülke. TÜİK’e göre resmi işsizlik yüzde 11.5’e yükseldi. G-20 ülkeleri arasında da üçüncü sırada. Resmi verilere göre Türkiye’de işsiz sayısı 3 milyon 894 bine çıktı.

GENÇLER KAYBOLUYOR

Ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranında da Türkiye felaket durumda. Türkiye, "ne eğitimde ne istihdamda" olan ve "ev genci" olarak tanımlanan bu alanda Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri içinde ise ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de 15-24 yaş grubundaki 2 milyon 959 bin genç ne eğitimde ne istihdamda. (Yüzde 24.7) Yaş grubu 20-34 olarak alındığında bu oran yüzde 38’i aşıyor.

FAİZDE DE İLK SIRADA

Merkez Bankası son dört toplantıda faizi yüzde 14’te sabit tutsa da Türkiye politika faizi dünyada en yüksek 10’uncu ülke, Avrupa’da ise ilk sırada. İktidarın baskısıyla Merkez Bankası faiz oranını ısrarla sabit tutmaya devam ediyor. Euro Bölgesinde faiz ortalaması yüzde 7.5.

YOKSULLUK SINIRI 20 BİN TL’YE YÜKSELDİ

TÜRK-İŞ mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarına göre mayısta 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 19.602 liraya yükseldi. Açlık sınırı ise 6.017 lirayla asgari ücretin 1.764 TL üzerine tırmandı. Mayısta bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 7.836 TL’ye yükseldi.

GERÇEKLER

Ekonomik büyüklük: G-20’den düştü

Sefalet endeksi: 156 ülke arasında 21’inci

Kişi başına gelir: 150 ülke arasında 78’inci

Yolsuzluk Endeksi: 180 ülke arasında 96’ıncı

Kara parayla mücadele: Türkiye 22 ülkelik Gri Liste’de

Enflasyon ligi: Yüksek enflasyon liginde 6. sırada

İşsizlik: Avrupa’daki 32 ülke içinde işsizlik oranında 3. sırada.

UTANDIRAN TABLO

•Demokrasi sıralaması: Türkiye, dünya demokrasi sıralamasında 167 ülke arasında 103’üncü sırada yer alıyor.

•Hukukun Üstünlüğü Endeksi: Türkiye 139 ülke arasında 117’nci sırada yer alıyor.

•Siyasal İstikrar Endeksinde: 194 ülke arasında 170’inci sırada yer alıyor.

•Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde: 180 ülke arasında 153’üncü sırada bulunuyor.

•Çevresel Performans Endeksi: Çevreye duyarlılık dipte, Türkiye, 180 ülke arasında 99’uncu sırada bulunuyor.

•Kamu Görevi Etkinliği Endeksi: 38 ülke arasında 32’nci sırada yer alıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol