birgün

7° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 15.11.2019 10:47

Genç İşsizler Platformu: Genç işsizlik 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Genç İşsizler Platformu: Genç işsizlik 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin işsizlik ve işgücü istatistiklerini yayımladı. Buna göre İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile %14,0 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK verilerinde en dikkat çeken ise yine genç nüfustaki işsizlik oranı oldu. Temmuz 2019’da 7,2 puan artarak 27,1’e yükselen genç işsizlik oranı Ağustos ayında 6,6 puanlık artış ile %27,4 oldu.

Genç İşsizler Platformunun sosyal medya hasabından yapılan paylaşımlarda "15-34 yaş grubunu içine alan geniş yaş tanımlı genç işsiz sayısı 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı" denildi.

Platform, ayrıca 15-29 yaş grubunda ne eğitimde ne istisdamda olanların sayısının 5 milyon 693 bine ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını belirtti.

Platformun paylaşımlarında dikkat çeken diğer bir unsur ise 15-34 yaş grubunu içine alan geniş yaş tanımlı üniversiteli sayısının 957 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırması oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız