birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

Genç İşsizler Platformu: Genç işsizlik 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

EKONOMİ 15.11.2019 10:47
Genç İşsizler Platformu: Genç işsizlik 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin işsizlik ve işgücü istatistiklerini yayımladı. Buna göre İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile %14,0 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK verilerinde en dikkat çeken ise yine genç nüfustaki işsizlik oranı oldu. Temmuz 2019’da 7,2 puan artarak 27,1’e yükselen genç işsizlik oranı Ağustos ayında 6,6 puanlık artış ile %27,4 oldu.

Genç İşsizler Platformunun sosyal medya hasabından yapılan paylaşımlarda "15-34 yaş grubunu içine alan geniş yaş tanımlı genç işsiz sayısı 2 milyon 801 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı" denildi.

Platform, ayrıca 15-29 yaş grubunda ne eğitimde ne istisdamda olanların sayısının 5 milyon 693 bine ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını belirtti.

Platformun paylaşımlarında dikkat çeken diğer bir unsur ise 15-34 yaş grubunu içine alan geniş yaş tanımlı üniversiteli sayısının 957 bine çıkarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırması oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol