birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Genç seçmenden Saray’a umut yok

Genç seçmenin oy tercihi AKP ve MHP iktidarını korkutuyor. ORC’nin anketine göre ilk kez sandığa gidecek seçmenin birinci tercihi CHP, ikinci tercihi ise İYİ Parti oldu. AKP ise ancak üçüncü sırada kendine yer bulabildi.

SİYASET 02.08.2022 07:30
Genç seçmenden Saray’a umut yok Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Politika Servisi

Türkiye seçim atmosferine girerken kamuoyu yoklamalarından iktidara kötü haberler gelmeye devam ediyor. Yandaş olarak bilinen anket firmaları dahi AKP ve MHP ittifakındaki erimeyi gizleyemezken birçok araştırmada AKP’nin yüzde 25 bandına gerilediği MHP’nin ise yüzde 7’ye indirilen barajı aşmakta zorlandığı görülüyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı görev onayı da partisinin ve ortağının yaşadığı çöküşten farklı değil. Bu tablo iktidarı yeni hamleler yapmaya zorlarken ilk kez oy kullanacak genç seçmenin tutumu Saray yönetiminin rüyalarını kaçıracak gibi görünüyor. Seçimin 2023’ün haziran ayında yapılması halinde 64 milyon seçmenin sandık başına gitmesi bekleniyor. Bu rakamın 13 milyonunu, yani yüzde 16'lık bir bölümünü Z kuşağının oluşturması bekleniyor. 2018 seçimlerinde bu oran yüzde 7 iken 2023 seçimlerinde bu rakamın yüzde 9 puan yükselmesi seçimin kaderini de doğrudan etkileyecek faktörler arasında.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN ORANI KAPATMASI ZOR

ORC Araştırma'nın 24-29 Temmuz tarihleri arasında 51 ilde 2 bin 185 kişi ile yüz yüze yaptığı anket sonuçları yayımlandı. Araştırmaya göre ilk kez oy kullanacak seçmenlerin bu pazar seçim olsa yüzde 27'sinin kararsız olduğu gözüküyor. Parti bazında CHP’nin yüzde 22.5 ile birinci parti olduğu AKP'nin ise yüzde 11.9'da İYİ Parti’nin de çok gerisinde kaldığı görülüyor. İYİ Parti’ye oy vereceğini söyleyen genç seçmen oranı ise 18.6. MHP'ye oy vereceklerin oranı da yalnızca yüzde 3.4 seviyesinde. İlk kez oy kullanacak seçmen tercihlerine göre Cumhur İttifakı 15.4 oy alırken, Millet İttifakı ise yüzde 41.1 seviyesinde seyrediyor. Ankette yüzde 27 ile neredeyse her üç gençten birinin ‘kararsız’ olduğunu belirtmesi de dikkat çeken bir başka nokta. İktidarın da muhalefet için de bu seçmen kitlesini kazanmak kritik öneme sahip. Ancak bu sonuçlara göre Cumhur İttifakı’nın işi çok zor görünüyor. AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki ise geçtiğimiz ay kendi yaptıkları anket sonuçlarını paylaşmıştı. Özhaseki, 'Z Kuşağı' gençlerin açık ara lider olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı gördüklerini iddia etmişti.

ERDOĞAN RAKİPLERİ KARŞISINDA GERİDE

Öte yandan MetroPoll Araştırma'nın son yayımlanan temmuz ayı araştırmasına göre cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk turu birinci olarak tamamladığında dahi yüzde 40'ın altında kalıyor. İkinci turda ise beş muhalif adayın da gerisinde kalıyor.

genc-secmenden-saray-a-umut-yok-1047013-1.

Özer Sencar'ın sahibi olduğu MetroPoll Araştırma, 11-16 Temmuz arasında 26 şehirde 2091 yurttaşla görüşülen cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yanıt ve sonuçların yer aldığı araştırmasını tamamladı. Anket sonuçlarını halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz "Erdoğan, ikinci turda beş adayın da gerisinde kalıyor" başlıklı yazısında paylaştı. Saymaz'ın paylaştığı sonuçlara göre AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP'nin adayı karşısında ilk turu birinci olarak tamamladığı takdirde dahi yüzde 40'ın altında kalıyor. İkinci turda ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan'ı 16 puanlık farkla geçiyor. Erdoğan, diğer dört aday karşısında yüzde 42.7’yi aşamıyor. Katılımcılara “Muhalefetin cumhurbaşkanı adayını beğenmezseniz ne yaparsınız?” diye soruldu. Yüzde 40’ı “Kim olursa olsun oy veririm” derken, yüzde 12.9’u sandığa gitmeyeceğini söyledi. Yüzde 42’si ise Erdoğan’a oy vereceğini belirtti.

AKP’LİLER DE BAŞARISIZ BULUYOR

Metropoll Araştırma, son anketinde ekonomi yönetimini de sordu. AKP’lilerin yüzde 51'i MHP'lilerin 69,3'ü ekonominin kötü yönetildiğini söyledi. Bu oran CHP seçmeninde yüzde 97,4'ü gördü. Toplamda ekonomi yönetemini başarısız bulanların oranı yüzde 75,5 çıktı. Ekonominin iyi yönetildiğini düşünenler yüzde 22.5'te kalırken, yüzde 2 de "fikrim yok" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun