birgün

21° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 31.07.2021 08:40

Gençlik karnesi kırıklarla doldu

150 ülkenin genç nüfusa sunduğu olanaklara göre sıralandığı, “Gençlik Gelişim Endeksi 2021” listesinde Türkiye 77’nci sırada yer aldı. Türkiye gençlerine sunduğu özgürlükler itibarıyla en kötü performans gösteren 10 ülke arasında.

Gençlik karnesi kırıklarla doldu

Mustafa BİLDİRCİN

Avrupa Gençlik Forumu’nca yayımlanan, “Gençlik Gelişim Endeksi 2021” isimli rapor, Türkiye’deki gençlerin içinde bulunduğu olumsuz tabloyu ortaya koydu. Toplam 150 ülkenin gençlere sunduğu olanaklara göre sıralandığı listede Türkiye, 77’nci olabildi. Endonezya, Vietnam, Bahreyn ve Kıbrıs, Türkiye’nin listede Türkiye’nin üzerinde yer aldı.

AKP iktidarları döneminde uygulanan politikalar ve katlanarak artan genç işsizliği, milyonlarca mutsuz ve umutsuz genç kitle yarattı. Türkiye’deki gençlerin içinde bulunduğu olumsuz durum, Avrupa Gençlik Forumu’nun raporuna da yansıdı.
Raporda, 150 ülke toplam 58 başlıktan oluşan sosyal ve çevresel faktörler açısından masaya yatırıldı. Ülkeler, genç nüfusa sundukları olanaklara göre 100 tam puan üzerinden puanlandırıldı. Türkiye, 65.57 puan ile listede kendisine 77’nci sırada yer bulabildi. Listenin ilk üç sırasında Norveç, Danimarka ve Finlandiya yer alırken son üç sırasında Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad’ın yer aldığı bildirildi. Gençliğe sunduğu olanaklar itibarıyla zirvede yer alan Norveç’in puanı 95.80 olarak kaydedildi.

Çalışmada ülkeler, genç nüfusuna sunduğu özgürlüklere göre de sıralandı. Raporda Türkiye, gençlere sunduğu özgürlükler açısından en kötü performansa sahip ülkeler arasında gösterildi. Türkiye ile birlikte, özgürlükler açısından performansı en kötü olan bazı ülkeler Suudi Arabistan, Türkmenistan, Bahreyn, Katar, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Azerbaycan olarak ifade edildi.

KATILIMCILIK DÜŞÜK

Raporun en çarpıcı bölümü ise ülkelerin, “Farklı kimlik ve sosyal grupların topluma katılım” durumuna göre sıralandığı bölümü oldu. Türkiye, kapsayıcılık konusunda, “Düşük performans” gösteren ülkeler arasında yer alarak -15.25 skor elde etti. Sondan sekizinci sırada yer alan Türkiye’nin altındaki bazı ülkelerin Afganistan, İran, Sudan ve Kuveyt olduğu öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol