birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 27.11.2018 09:14

Genel tatil nedeniyle ücret kesintisi yapılamaz

İş Kanunu’na göre, genel tatil günlerinde çalışan işçiye çalıştığı her gün için bir günlük ilave ücret ödenir. Çalışmayan işçiden ise ücret kesintisi yapılamaz

Genel tatil nedeniyle ücret kesintisi yapılamaz

Genel tatilde ücretimi kestiler

SORU: 23 Nisan’da resmi tatil olduğu halde maaşımdan iki gün kestiler. Hakkımı aramak için ne yapabilirim?

CEVAP: İş Kanunu’nda genel tatil ücreti ile ilgili madde aynen aşağıdaki gibidir;
“MADDE 47: Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.”

Madde metninden de açıkça anlaşılabileceği üzere, genel tatilde çalışan işçiye bir günlük ücret ilaveten ödenecektir. Çalışmayıp tatil yapan işçiye ise ücreti bir kesinti olmaksızın tam olarak ödenecektir. Dolayısı ile bir genel tatil günü olan 23 Nisan’da ücretinizden kesinti yapılması yasal değildir. Bu konulardaki şikâyetler işyerinin bağlı bulunduğu Türkiye Çalışma ve İş Kurumu şubesine yapılmalıdır.

***

Rapor parası ödemiyorlar

SORU: Ben 105 gündür raporluyum, raporum bitti. Son girdiğim işyerinde 2 ay kadar çalıştım, sigortadan en az 3 ay çalışmış olmam gerektiğini söylediler ve ‘Hiçbir şekilde rapor parasını alamazsın’ dediler. Bu konuda yapılacak bir şey yok mu?

CEVAP: Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Sorunuzun yanıtına gelecek olursak;
Çalışıyor iken hastalık ya da kaza sebebiyle iş göremez duruma düşen sigortalıya kurumca çalışamadığı günler için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir. Ancak bu ödenekten yararlanabilmek için prim ödeme gün sayısı bakımından bazı koşullar gerekiyor. İş kazası durumunda prim ödeme gün şartı aranmazken hastalık hallerinde hastalığın meydana geldiği tarihten geriye dönük olarak en az 90 gün prim ödeme şartı aranmaktadır. Zaten size de bu yönde bildirim yapılmış. Ne yazık ki bu konuda yapılabilecek bir şey yok.

***

Eşim doğum parasından yararlanabilir mi?

SORU: Eşim sigortalı çalışıyor, ben şu an çalışmıyorum. İlk doğumda 8 ay önce işten çıkarıldım, şimdi ikinci bebeğimize hamileyim. Eşim doğum parasından yararlanabilir mi?

CEVAP: Sizin doğum parası olarak adlandırdığınız ödemenin adı çalışan kadın sigortalılara 16 haftalık doğum istirahatleri süresince ödenen geçici iş göremezlik ödeneğidir. Bu ödenekten yararlanmak için fiilen sigortalı olarak çalışıyor iken istirahate ayrılmak ve gerekli olan son 1 yıl içinde 90 gün prim ödeme şartını yerine getirmek gerekiyor. Çalışmayan eşi doğum yapan sigortalıya ise sadece emzirme yardımı yapılmaktadır. Bunun dışında 2015 yılı mayıs ayından bu yana devlet doğum yapan yurttaşlara doğum yardımı yapmaktadır. Bu yardım ikinci çocuk için 400 TL olarak ödenmektedir. Bunun için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurmak gerekmektedir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol