birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

ARŞİV 07.02.2009 12:43

Genelkurmay doğruladı: İsrailli pilotlar Konya’da eğitim alıyor

Genelkurmay Başkanlığı, CHP lideri Deniz Baykal’ın İsrailli pilotların Konya’da eğitildiği şeklindeki sözlerini doğruladı. Türk Hava Kuvvetleri’nin 2001’den beri her yıl 3-4 dönem olmak...

Genelkurmay Başkanlığı, CHP lideri Deniz Baykal’ın İsrailli pilotların Konya’da eğitildiği şeklindeki sözlerini doğruladı. Türk Hava Kuvvetleri’nin 2001’den beri her yıl 3-4 dönem olmak üzere eğitim verdiği, bu eğitimlere ABD ve İsrailli pilotların katıldığı açıklandı...

 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İsrail pilotlarının Konya’da eğitildiği şeklindeki sözleri Genelkurmay Başkanlığı tarafından doğrulandı. Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Türk Hava Kuvvetleri’nin 2001’den beri her yıl 3-4 dönem olmak üzere eğitim verdiğini belirttti. Gürak bu eğitimlere ABD ve İsrail’li pilotlarında katıldığını ancak hiç bir ülkenin pilotuna özel eğitim verilmediğini söyledi.

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda haftalık basın bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda gazetecilere bilgi veren Tuğgeneral Gürak, 4-5 Şubat’ta Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde PKK’ye ait olduğu tespit edilen hedeflere hava harekâtı yapıldığını bildirdi. Gürak, PKK’ye yönelik yürütülen faaliyetler kapsamında ise 30 Ocak’tan bugüne kadar 11 iç güvenlik olayı meydana geldiğini, bu dönemde, 5 adet el yapımı patlayıcı düzeneğinin güvenlik kuvvetleri tarafından bulunarak olası zayiatların önlendiğini kaydetti. Bu dönemde 2 militanın yakalandığını bildiren Tuğgeneral Gürak, bir militanın da teslim olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Gürak, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın İsrail pilotlarının Konya’da eğitildiği şeklindeki sözlerine de yanıt verdi.

Anadolu Kartalı Eğitimleri ile ilgili olarak da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, bu eğitimlerin 2001 yılından itibaren üç ya da dört dönem halinde iki hafta boyunca icra edildiğini anlattı. Eğitimin bugüne dek 21 dönem yapıldığını kaydeden Gürak, eğitimlere katılan ülkelerin masraflara ortak olduğunu, ABD, İsrail, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, Ürdün, Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika, ve diğer NATO ülkelerinin uçaklarının eğitimlere katıldığını vurguladı.

 

GİRESUN GEMİSİ SOMALİ’YE

Basın toplantısında ayrıca Somali’ye de asker gönderileceği bildirildi. Meclis’ten Aden Körfezi’ndeki korsanlara karşı faaliyet göstermek üzere alınan tezkere uyarınca ‘TCG Giresun’ gemisi Şubat ayı içerisinde bölgeye gönderileceği ifade edildi. Tuğgeneral Gürak, ABD’nin, PJAK’ı terör örgütü listesine almasını da “PJAK bir terör örgütüdür, ABD’nin terör listesine almasını olumlu bir gelişme olarak görüyoruz” şeklinde değerlendirdi. ANKA

 

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol