birgün

25° AZ BULUTLU

Geniş Merdiven, Deniz Gezmişler için çalacak

KÜLTÜR SANAT 05.05.2022 15:17
Geniş Merdiven, Deniz Gezmişler için çalacak
Abone Ol google-news

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Müzisyenler Murat Mengirkaon ile Barış Yıldırım’ın kurduğu Geniş Merdiven Orkestra, Deniz Gezmişlerin anısına ilk kez bir epik oratoryoya imza atıyor.

'Geniş Merdiven' konserler dizisinin 'Denizlerce' başlığını taşıyan ayağı, yarın Kadıköy Moda Sahnesi’nde dinleyicilerle buluşacak. Sanatçıların Brecht’in “epik tiyatro” ve Theodorakis’in “halk oratoryosu” yaklaşımlarını birleştirerek geliştirdikleri “epik oratoryo” türündeki konser; oyuncu Latif Tiftikçi’nin anlatıcılığıyla gerçekleşecek ve izleyicilerine toplumsal ve tarihsel bir seyirlik sunacak. Bestecilerin kendi şarkılarının yanı sıra, 12 Mart darbesinin ardından birbiri ardınca infaz edilen genç devrimcileri hatırlatacak bestelerin yer aldığı konserde çok kültürlü ve sesli müziğin pek çok örneği bir arada yer alacak.

Murat Mengirkaon’un Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’a adadığı şarkısı 'Üç Yağmur Damlası' ve Hrant Dink’i anlatan 'Kuş Rüyası'; Barış Yıldırım’ın Ulaş Bardakçı’nın anısına yapılan 'Erkenci Badem Gülü', Cihan Alptekin’i anlatan şarkısı 'Oy Cihan Bizum Cihan' ve İbrahim Kaypakkaya’nın annesinin ağıtına yaptığı özgün bestenin de yer aldığı 'Denizlerce' başlıklı epik oratoryo, dinleyicilerini 68 kuşağının ayak izlerinde buluşturacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol