birgün

-3° AZ BULUTLU

YAŞAM 18.10.2016 10:45

Gerçek King Kong yeme alışkanlığını değiştirmediği için ölmüş

Gerçek King Kong yeme alışkanlığını değiştirmediği için ölmüş

“King Kong’u uçaklar öldürmedi. Onu öldüren peşinden gittiği güzellik değil; yeme alışkanlığıydı!”

Quaternary International dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, gerçek “King Kong” olarak tanımlanan bir zamanların devasa maymunu Gigantopithecus’un nesli, değişen yiyecek ortamına uyum sağlayamadığı için tükenmiş!

gercek-king-kong-yeme-aliskanligini-degistirmedigi-icin-olmus-197595-1.
Prof. Dr. Friedemann Schrenk Gigantopithecus’un büyük azı dişlerinden birini gösteriyor.

Bilim insanları, yaklaşık 3 metre boya ve 500 kg ağırlığa ulaşabilen bu maymunun dünyada yürüyen en büyük primat olduğuna inanıyor. Bugünün en büyük primatı ise onun ancak yarısı kadar. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na (WWF) göre doğu ova gorili ayağa kalktığında yaklaşık 1,5 metre boyunda ve 250 kg ağırlığında.

Gigantopithecus hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlı; çünkü 100 bin yıl önce Çin ve Güneydoğu Asya bölgesinden silinip gittiğinde, ardında çok az şey bıraktı. Bugüne kadar bulunan fosilleri ise sadece çene kemikleri ve büyüklüğünden dolayı “ejderha dişi” olarak adlandırılarak satılan dişleridir. Bu dişler üzerinde yapılan incelemeler iseGigantopithecus’un neden yok olduğunu gösteriyor: Yemek yerken oldukça seçici olmaları.

gercek-king-kong-yeme-aliskanligini-degistirmedigi-icin-olmus-197596-1.
Gigantopithecus’u betimleyen bir çizim (Görsel: Rattler Jones/Deviantart)

Karbon izotoplarının kullanıldığı bir çalışmada, Gigantopithecus’un ormanda yaşayan ve bambu sevmeyen bir vejetaryen olduğu ortaya çıktı. Buzul devri ilerledikçe, bu büyük maymunların ormandan evleri küçülmüş ve tercih ettikleri besinler de yok oldu. Diğer maymunlar gittikçe genişleyen çayırlardaki yenebilecek besinleri tercih etmelerine rağmen inatçı Gigantopithecuskendi evine ve beslenme şekline yapışıp kaldı.

Tübingen Üniversitesi Senckenberg İnsan Evrimi ve Paleo-çevre Merkezi’nden Dr. Hervé Bocherens’a göre Gigantopithecus, boyutundan dolayı fazla yiyeceğe ihtiyaç duyan bir maymundur. Buzul çağı boyunca azalan ormanlık arazilerin çayırlıklara dönüşmesiyle birlikte bu büyük maymun için yeterli besin bulunamadı.

Fakat Gigantopithecus’un neslinin tükenmediğini düşünenler de var. The Telegraph’a göre, 2002 yılında hayatını kaybeden antropolog Grover Krantz, bu maymunların bazılarının Kuzey Amerika’ya geçerek hayatta kaldığını iddia etmiştir. Hatta Koca Ayak’ın da bunların torunu olduğu söyleniyor.

Gaia Dergi

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız