2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Türkiye’ye girmek isteyen 8 Suriyeliye askerler tarafından işkence yapıldığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde “Belirtilen iddialar doğruysa söz konusu devlet görevlileri halen görevlerine devam etmekte midir?" diye sordu.

Abone Olgoogle-news
Gergerlioğlu işkence iddialarını Hulusi Akar’a sordu: Söz konusu kişiler hala görevde mi?
Fotoğraf: DepoPhotos

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Suriyelilerin askerlerce işkenceye maruz kaldığı iddialarına dair soru önergesini Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e sundu.

Gergerlioğlu, verdiği soru önergesinde işkence iddiaları ile alakalı soruşturma açılıp açıklamadığını sordu.

İşkence gördüğün iddia edilen sekiz kişiden Abdurrezzak Kastal isimli kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Gergerlioğlu, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen uluslararası hukuka uygun bir sürecin izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gergerlioğlu’nun, işkence iddialarına ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması talebiyle yönelttiği sorular şu şekilde:​

► Tarafıma iletilen iddialar doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?

► Türkiye’ye girmek isteyen 8 Suriyeliyi alıkoyan askerlerin saatlerce bu kişileri ağır işkenceye tâbi tuttuğu iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır? Bu iddia doğruysa bu işkenceyi yapan askerlere kim ya da kimler bu talimatı vermiştir?

► İşkence gören 8 kişiden biri hayatını kaybetti ve tekrar Suriye’ye itildikten sonra tamamı Bab el-Hava hastanesine kaldırıldı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa Suriye’de Türkiye kontrolündeki bölgelerde böyle suçların kolayca işlendiği iddiası doğru mudur?

► Suriyeliler, duvarı aştıktan sonra 10 kişilik bir asker ekibinin kendilerini döve döve arabaya bindirdiğini ve götürdükleri yerde sopa, cop ve elektrik kablolarıyla işkence ettikleri iddiaları doğru mudur?

► İşkence dolayısıyla bayılanların defalarca soğuk suya maruz bırakılarak yeniden ayıltıldığını ve işkence faslının böylece devam ettiğini belirten mağdurlar, bir arkadaşlarının da işkence esnasında hayatını kaybettiğini belirttiler iddiası doğru mudur?

► İşkenceye maruz kaldıklarını ifade edenlerden biri, üzerine mazot döküldüğünü ve mazot içmeye zorlandığını anlatırken, bir diğeri çıplak şekilde soyulduktan sonra askerlerin sıra sıra yoruluncaya kadar kendilerini demir sopalarla dövdüklerini aktardı iddiası doğru mudur?

► Belirtilen iddialar doğruysa söz konusu devlet görevlileri halen görevlerine devam etmekte midir? Bu kişiler halen görevlerine devam edebiliyorlarsa bu durum diğer görevlileri de işkence yapmak konusunda cesaretlendirmez mi?

► İşkence iddiaları doğruysa bu işkenceler Suriye Hükümeti’nin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir?

► Son 10 yılda sınırda işkenceye maruz kaldığını belirten Suriyeli sayısı kaçtır?