birgün

6° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EGE'DE BİRGÜN 02.12.2019 13:51

'Geri Alalım' diyen gençler: Her güne yeni bir zam, yeni bir intihar haberiyle uyanmak istemiyoruz

İzmir’de kendilerine 'Geri alalım' diyen gençler, ülkede yaşanan ekonomik kriz sonrası artan intihar vakalarıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, "Her güne yeni bir zam, yeni bir intihar haberiyle uyanmak istemiyoruz" denildi.

'Geri Alalım' diyen gençler: Her güne yeni bir zam, yeni bir intihar haberiyle uyanmak istemiyoruz

BİRGÜN İZMİR

Türkiye’de ekonomik kriz ve yoğun stres ile beraber artan intihar vakalarının ardından kendilerine 'Geri alalım' diyen gençler, İzmir’de Konak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Gençler, intiharların sebebinin AKP hükümeti olduğunu belirterek, “Her güne yeni bir zam, yeni bir intihar haberiyle uyanmak istemiyoruz” dedi.

"EKONOMİMİZ İYİYE GİDİYOR DİYEREK BİZLERİ KANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Yapılan açıklama şu şekilde:

“Geçtiğimiz günlerde İzmir’de geçinemediği için, pazara gidecek parası olmadığı için bir vatandaşımız intihar etti. Son iki ayda geçinemediği için 14 kişi intihar etti. Bu ölümlerin sebebi ne depresyon ne de siyanürdür. Bu ölümler, 17 yıldır ülkeyi karanlığa sürükleyen, ülkeyi powerpoint sunumlarına sıkıştıran, krizi emekçi halkın sırtına yükleyen AKP’nin ve onun politikalarının bir sorunudur. Hala ekonomimiz iyiye gidiyor diyerek bizleri kandırmaya çalışıyorlar. Siyanürü yasaklayarak intiharları engelleyeceklerini sanıyorlar. Her güne yeni bir zam yeni bir intihar haberiyle uyanmak istemiyoruz. Yaşanan intiharlar krizin bütçe açığını sırtımıza yüklenen zamlar ve vergilerle kapatmaya çalışanların, kendilerine her türlü zenginliği hak görüp halkı yoksulluğa sürükleyenlerin eliyle işlenmiş cinayetlerdir. Bu yozlaşmış karanlık düzeni örgütlü gücümüzle değiştirelim. Eşit, özgür, insanca yaşanabilir bir ülkeyi kendi elimizle kuralım.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız