birgün

-3° HAFİF KAR YAĞIŞLI

KADIN 24.11.2020 22:10

Geri Gönderme Merkezi'nde tecavüze maruz bırakılan İranlı kadının duruşması 26 Kasım'da

Göçmen olarak İran'dan Türkiye'ye gelen ve Van'da gözaltına alınan kadın Geri Gönderme Merkezi’nde 2 güvenlik görevlisinin cinsel saldırısına maruz bırakıldı. Saldırganlar 26 Kasım'da hakim karşısına çıkacak.

Geri Gönderme Merkezi'nde tecavüze maruz bırakılan İranlı kadının duruşması 26 Kasım'da

Türkiye'ye göçmen olarak geldikten sonra Van'da gözaltına alınan İranlı bir kadın, geri gönderme merkezinde iki güvenlik görevlisi tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Güvenlik görevlileri tutuklandı.

İran’dan düzensiz göçmen olarak Türkiye’ye gelen Z.N. isimli 36 yaşındaki öğretmen kadın, haziran ayında Van Otogarı’nda gözaltına alındı. Van Emniyet Müdürlüğünde 12 gün tutulan Z.N., ülkesine iade edilmek üzere 10 Temmuz’da Geri Gönderme Merkezi’ne nakledildi.

SALDIRGANLAR TUTUKLANDI

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Z.N. burada iki güvenlik görevlisinin cinsel saldırısına maruz bırakıldı. 24 Temmuz’da çevirmen aracılığıyla şikâyetçi olan Z.N., iki güvenlik görevlisini kamera kayıtları vasıtasıyla teşhis etti. Suçlamaları reddeden saldırganlar tutuklandı.

DURUŞMA 26 KASIM'DA

Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde nitelikli cinsel istismar suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması 26 Kasım’da görülecek ama Z.N.’nin nerede olduğu bilinmiyor. Avukat Mahmut Kaçan, kadının İran’a geri döndüğünü söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız