Türkiye tarihinin en kritik seçimleri yaklaşırken, gerici çevrelerden Cumhur İttifakı’na destek açıklamalarına bir yenisi daha eklendi. HÜDAPAR’ın ardından Menzil Cemaati de, Erdoğan’a destek vereceklerini açıkladı.

Gerici ittifak ‘genişliyor’: Menzil Cemaati de Cumhur İttifakı’na destek açıkladı!

AKP ve MHP’nin ana omurgasını oluşturduğu Cumhur İttifakı, 14 Mayıs’taki kritik seçimlere giderken gerici çevreleri ittifaka dâhil etmeyi sürdürüyor. Hizbullah’ın yasal uzantısı HÜDAPAR’ın ardından Menzil Cemaati de Cumhur İttifakına destek açıkladı.

Menzil Cemaati’ne bağlı kurumlar olan Semerkand Vakfı, Beşir Derneği, GENÇKON ve TUMSİAD’ın ortak imzasıyla yayınlanan açıklamada, Türkiye’nin ‘istikrara ihtiyacı olduğu’ gerekçesiyle Cumhur İttifakı’na destek verildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Tarihimizin en büyük afetinin yaralarını birlikte sarıyoruz. Bu sürecin uzun bir zamana yayılacağı muhakkaktır. Aziz milletimizin her bir ferdi bunun bilincindedir. Bu bilinçle hepimizin en öncelikli gündemi afetzede kardeşlerimizle sürekli, düzenli ve verimli bir şekilde dayanışma içinde olmaktır.

Bu vesileyle bir kez daha elim deprem felaketi ve sel baskınında vefat eden kardeşlerimize Allah Teâla'dan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve aziz milletimize başsağlığı dileriz.

Ecdadımızdan aldığımız kadim manevi mirasımız bize daima birlik ve beraberlik içinde olmayı, vatanımızın kıymetini bilmeyi öğütler. Ne büyük bir saadettir ki tarihten günümüze bu şuur kesintisiz bir şekilde nesilden nesle aktarılmıştır.

Milli meseleleri güncel politik anlaşmazlıkların üstünde tutmaya sürekli muvaffak olan ve kendi içindeki ihtilafları asla Türkiye'ye zarar verecek boyuta taşımayan aziz milletimizin feraseti, fedakarlığı ve vatanseverliği bütün dünyaya örnektir.

İnanıyoruz ki, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri bu örnekliğe eklenecektir. Milletimiz afetin yaralarını sarmaya odaklanmış, dayanışma ruhunun tesis ettiği huzur ve güven ikliminde sandığa gidecek, yine dünyaya örnek bir tablo sergileyecektir.

Son yıllarda dünyada yaşanan koronavirüs pandemisi, Rusya - Ukrayna Savaşı ve küresel enflasyonist ekonomik koşulların ülkemizdeki olumsuz etkilerinin üzerine Türkiye tarihinin en büyük afeti eklendi. Güzide ülkemizin; afetzede kardeşlerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılaması, kentsel dönüşüm başta olmak üzere bütün gerekli afet tedbirlerini alması, büyümesi, zenginleşmesi ve daha da güçlenmesi gerekiyor. Biz bunun için istikrara ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Net hedeflerin hızlıca ve kararlılıkla hayata geçirilebilmesi adına geçtiğimiz kritik dönemin tecrübesini önemsiyoruz. Bu vesileyle hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı'm destekliyoruz.

MENZİL CEMAATİ

İsmini, ortaya çıktığı Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki Menzil köyünden alan Menzil Cemaati, Nakşibendi Tarikatı’na bağlı olarak Muhammed Raşit Erol (1930-1993) tarafından kurulmuştur. Cemaat’in bugünkü ‘şeyhi’ Abdulbaki El-Hüseyni'dir.

Semerkand Vakfı, Beşir Derneği, GENÇKON ve TUMSİAD cemaatin ekonomik yapılanmalarının en büyükleri. Bunlar dışında cemaatin birçok şirket, kurum ve kuruluşu bulunuyor.

Cemaatin yoğun olarak Sağlık Bakanlığı’nda örgütlendiği ve cemaate mensup birçok siyasisinin de bulunduğu belirtiliyor.

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan gizli tarikatlar raporunda, Menzil Cemaati’ne ilişkin şu değerlendirme yapılmıştı:

Menzil grubu ülkemizdeki benzeri yapılar içerisinde en çok taraftara sahip olanlardan biri olarak görülmektedir. Son zamanlarda Menzil Grubunun bürokraside teşkilatlandığı ve kamuda etkinliğini artırdığı yönünde kamuoyunda bir kanaat dillendirilmeye başlanmıştır. Doğru olması halinde bu tezahürün ülkemizde orta ve uzun vadede sıkıntılara yol açacağı değerlendirilmektedir.

Cemaat, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi yayınladığı ilanda da “Cumhur İttifakı’nı yürütmenin çalışmalarına güç verecek çoğunlukta bir meclis yapısını ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğimizi duyururuz” demişti.