birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Germany is committing suicide, says Turkey's Erdoğan

BİRGÜN DAİLY 05.07.2017 16:38
Germany is committing suicide, says Turkey's Erdoğan
Abone Ol google-news

Talking to Germany’s weekly publication Die Zeit, President Erdoğan said ‘Germany is committing suicide’ by not allowing him to speak with 'his fellow countrymen in Germany' while he will be in Hamburg for the G20 summit.

Tension between the two NATO allies persist as German authorities did not give permission to President Erdoğan to hold a large public meeting with the Turkish Diaspora in Germany.

***

German Chancellor Angela Merkel and Turkish President Tayyip Erdoğan will be holding talks on the sidelines of upcoming G20 summit in Hamburg, Chancellor’s spokesman Steffen Seibert said on Wednesday (July 5).

Source: http://www.reuters.com/article/us-g20-germany-turkey-idUSKBN19Q1DK

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun