birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇEVRE 20.02.2021 18:11

Germencik Belediyesi, 4 JES projesine ruhsat verdi

Germencik Belediyesi’nin, ilçede ruhsatsız çalışma yapan 4 jeotermal santral için şirketlere ruhsat verdiği ortaya çıktı. Bölge halkı karara tepki göstererek dava açtı.

Germencik Belediyesi, 4 JES projesine ruhsat verdi

AYCAN KARADAĞ

Aydın’ın Germencik ilçesi jeotermal santrallarla (JES) kuşatılmış durumda. 17 jeotermal santralı aktif olarak çalışırken birçoğunun yıllardır ‘İşyeri Açma ve Yapı Kullanımı İzni’ yok. Bölge halkı bu JES’lere karşı mücadelesini sürdürürken Germencik Belediyesi’nin, izni olmayan 4 JES için şirketlere ‘İşyeri Açma ve Yapı Kullanımı İzni’ verdiği ortaya çıktı.

Bölge halkı belediyeye tepki gösterirken, Germencik Çevre ve Doğa Derneği tarafından verilen ruhsatların iptali için Aydın 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Halil Çetinkaya, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Germencik Çevre ve Doğa Derneği olarak zor koşullar altında, tehditler, teklifler alırken, cebimizden ve bu mücadelemize inanan güvenen insanların desteği ile bu hukuksal mücadeleleri verip, havamızı, suyumuzu toprağımızı sağlığımızı koruyoruz. İncirimizi, geleceğimizi korumaya, ecdadımızdan bize bırakılan bu değerleri bizden sonraki nesillere bırakmaya çalışıyoruz. Bütün derdimiz budur ve başka hiçbir beklentimiz yoktur. Bu topraklara, bu mücadeleye ihanet edenleri veya onlarlar birlikte olanları ne tarih ne halk affedecektir” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol