birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Gerze direnişi kitap oldu

NotaBene Yayınları’ndan çıkan ‘Direniş Günlüğü - Gerze’de Bir Doğa Mücadelesi’ kitabında Sinop Gerze’de yapılması planlanan termik santrala karşı verilen mücadele anlatılıyor.

BİRGÜN KİTAP 02.06.2021 12:28
Gerze direnişi kitap oldu
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Sinop Gerze’de yapılması planlanan termik santrala karşı verilen mücadele kitap oldu. Direnişin tanıklarından Ferhat Hançer’in kaleme aldığı ‘Direniş Günlüğü - Gerze’de Bir Doğa Mücadelesi’ adlı kitap NotaBene Yayınları’ndan çıktı.

Sinop’un Gerze ilçesi Yaykıl köyünde Anadolu Grubu tarafından yapılmak istenen termik santrala karşı bölge halkı 2009-2015 yılları arasında büyük bir direniş sergilemişti. Direniş sonucu şirket bölgeden ayrılmış, Gerzeliler bunu davul zurnayla kutlamıştı. Kitabın ön kapağında polis ve jandarma ordusuyla kuşatıldığı gün direniş anından çekilen simgeleşmiş fotoğraf yer alırken arka kapağında o güne dair şu anekdot aktarılıyor:

“Günün ışımasıyla çadır alanındaki kamp ateşi sönmeye yüz tutmuştu. Çevresindeki kilimlere uzanıp geceyi yarı uykulu, yarı uykusuz geçiren kadınlar, üstlerini örten battaniyelerini kaldırıp doğrulmaya, gecenin ve uykunun mahmurluğunu üstelerinden atmaya çalışıyorlardı… Konteyner içinde geceyi geçiren kadınlar da uyanmıştı. Bazıları ikişerli üçerli halde, konteynırın arkasına, tuvaletin bulunduğu alana geçiyordu. Erkekler, bütün gece yol kenarındaki ateşin başında, sandalyelerde oturup sohbet etmişler ya da yol boyunca park edilmiş arabaların içinde uyuklamışlardı. Çadır alanında geceleyenlerin sayısı kadınlı erkekli, iki yüzü buluyordu. ‘Gün’ başlıyordu ama ne kadar ‘aydın’ olacaktı? ‘İyi’ olacak mıydı sabahları? Ama kara bir gün onları bekliyordu kuşkusuz!”

gerze-direnisi-kitap-oldu-882983-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun