birgün

22° AÇIK

Gezi Davası için Almanya'dan gelen Çiğdem Mater, 'kaçma şüphesi var' denilerek tutuklandı!

Gezi Direnişi Davası kapsamında yargılanan Çiğdem Mater'in duruşmalara katılmak için yurtdışından geldiği öğrenildi. Mater’in avukatı Hürrem Sönmez, Mater'in Almanya'dan gelmesine rağmen 'kaçma şüphesi var' denilerek tutuklandığını söyledi.

GÜNCEL 26.04.2022 11:00
Gezi Davası için Almanya'dan gelen Çiğdem Mater, 'kaçma şüphesi var' denilerek tutuklandı!
Abone Ol google-news

Gezi Direnişi Davası kapsamında yargılanan ve hakkında ‘kaçma şüphesi’yle tutuklama kararı verilen isimlerden biri olan belgesel yönetmeni ve gazeteci Çiğdem Mater’in duruşmalara katılmak için yurtdışından geldiği ortaya çıktı. Mater’in avukatı Hürrem Sönmez, müvekkilinin bir proje kapsamında Almanya’da bulunduğunu ancak duruşmalara katılmak için ülkeye geri döndüğünü söyledi.

Dün karar duruşması görülen Gezi Parkı Davası kapsamında iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, davadaki diğer isimler Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi'ye 18’er yıl hapis cezası verildi.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, mahkeme, ‘kaçma şüphesi’ni göz önünde bulundurarak bu isimlerin tutuklanmalarına karar verdi.

Ancak belgesel yönetmeni ve gazeteci Çiğdem Mater 15 Şubat tarihinde Almanya’dan geri dönerek Gezi Direnişi Davası’nın duruşmalarına katıldı.

Mater’in avukatı Hürrem Sönmez müvekkilinin bir proje kapsamında Almanya’da bulunduğunu söyleyerek durumun daha önce mahkemeye tebliğ edildiğini söyledi. Sönmez, “Müvekkilim duruşmalara katılmak için İstanbul’a döndü. Buna rağmen ‘kaçma şüphesi var’ denildi ve tutuklandı” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol