birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 06.01.2016 11:50

Gezi Parkı'nda ağaçları kesiyorlar iddiası

Taksim Meydanı'ndaki düzenlemelerin Gezi Parkı'na kaydığı ve parkta birçok ağacın kesimine başlandığı iddia edildi.

Gezi Parkı'nda ağaçları kesiyorlar iddiası

13 Eylül 2013’te tamamlanarak yayalara açılan ancak betonarme görünümüyle eleştirilerin hedefi haline gelen Taksim Meydanı'ndaki düzenleme çalışmalarının Gezi Parkı'na kaydığı iddia edildi.

Cumhuriyet'in haberine göre, zemin düzenleme çalışmalarında sona gelinirken Yılbaşından bir gün önce Gezi Parkı bariyerlerle kapatıldı. Dört bir yanı bariyerlerle kapatılan ve kimsenin girmesine izin verilmeyen Gezi Parkı'na iş makineleri girdi. Yurttaşlar, bir kısım ağacın köklerinden sökülerek kamyonlarla götürüldüğünü söyledi. Yurttaşlar, parktaki çalışmaların ve kesilen ağaçların fotoğraflarını çekti. Fotoğraflarda Gezi Parkı'ndaki ağaçların ya kökleriyle çıkarıldığı yerlerde iş makinelerinin çalıştığı görüldü. Fotoğraflarda dikkat çeken diğer bir nokta da, ağaçların sadece gövdesi kalacak şekilde budanması, tüm dalların kesilmesi. Düzenleme çalışmalarının Taksim Meydanı için yapılacağının söylenmesine rağmen, iş makinelerinin Gezi Parkı'na girmesi ve parkın kapatılması başka bir niyet olarak yorumlandı.

gezi-parki-nda-agaclari-kesiyorlar-102037-1.

gezi-parki-nda-agaclari-kesiyorlar-102038-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol