Gezi Davası kapsamında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater, haklarındaki gerekçeli kararı değerlendirdi. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'in ziyaret ettiği Yapıcı, "Somut, anlamlı olabilecek tek bir delil yok" derken, Özerden, "İddianamede somut hiçbir şey yok. Benimle ilgili kes yapıştır hep aynı paragraflar yazılmış. Hiçbir belge yok, delil yok" dedi.

Gezi tutukluları gerekçeli kararı yorumladı: "Somut ve anlamlı olabilecek tek bir delil yok"

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunan Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater'i Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti. Yapıcı, Özerden ve Mater kendilerini ziyaret eden Çakırözer’e mahkemenin geçen hafta açıkladığı karara ilişkin değerlendirme yaptı.

Özerden, kararlar ilgili yaptığı yorumunda, "İddianamede somut hiçbir şey yok. Benimle ilgili kes yapıştır hep aynı paragraflar yazılmış. Hepsi de ‘tespit edilmiştir’ diye bitiyor. Peki ne tespit edilmiş? O yok. Hiçbir belge yok, delil yok" dedi.

Yapıcı ise, “600 küsur sayfalık karar yazmışlar ama içinde 50-60 sayfa FETÖ’yü anlatıyor. 'Ne alakası var' diyoruz ama nafile. Somut, anlamlı olabilecek tek bir delil yok. Bilgisayar kullanma izni var ama yazmak yasakmış. Sadece gerekçeli kararı okumak içinmiş" değerlendirmesinde bulundu.

Mater de, yaptığı değerlendirmede “Gerekçeli kararda bizle ilgili hiçbir şey yok. Sosyal medya paylaşımlarımdan bahsediyor. Ama benim sosyal medyam yok. Bir toplantıdan bahsediyor. Ben o toplantıda yokum. ‘Gezi’de yaşananların filmini yapmak için ekip kurdu’ diyor. Evet, kurduk ama Gezi bittikten bir buçuk ay sonra kurduk! Suç bunun neresinde?” ifadelerine yer verdi.

ÖZERDEN: 52 GÜNDÜR TEK KİŞİLİK HÜCREDEYİM

Cezaevi koşullarını da değerlendiren Özerden, 52 gündür tek kişilik hücrede tutulduğunu aktararak, “Mücella Yapıcı ve Çiğdem Mater ile birlikte kalma yönündeki taleplerimize cezaevi ısrarla yanıt vermiyor. Bizi bir koğuşta birleştirmedikleri için diğer mahkûmların faydalandığı haklardan faydalanamıyoruz. Verilen kurslara katılamıyoruz, video ile görüşme hakkından yararlanamıyoruz. Çok sınırlı bir arada olabiliyoruz. Genelde dilekçelerimize yanıt alamıyoruz. 12 Mayıs’ta yaptırdığım kan tahlil sonuçlarım her türlü talebime rağmen hala bana verilmiş değil. Düzenli kullandığım vitaminimi almama izin vermiyorlar, onun yerine çocuk vitamini veriyorlar" diye konuştu.

MATER: 9 METREKARELİK BİR YERDEYİZ

Çiğdem Mater ise, başta sağlık olmak üzere birçok konuda cezaevine ilettikleri sıkıntılarına çözüm bulunamadığını vurguladı.

Mater, cezaevi koşullarını şu sözlerle anlattı:

“Her gün birkaç dilekçe veriyoruz. Ama sağlığım için gerekli vitaminlerimi 2 aydır alabilmiş değilim. İki aydır tek başına kalan Mine ile bir araya gelme talebimiz karşılanmıyor. Biz de Mücella Hanım ile toplam 9 metrekarelik bir yerdeyiz. Yaşam alanımız 4 metrekare. Sağlık konusundaki dilekçe ve taleplerimize duyarsızlar. Kan testimin sonuçlarını görmek için kaç dilekçe vermek zorunda kaldım. Mine hala göremedi. Sağlığım için gerekli olan düzenli kullandığım destekleyici vitaminleri iki aydır alabilmiş değilim.”

CHP'Lİ ÇAKIRÖZER: BU AYIPTAN ARTIK KURTULMALIYIZ

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında açıklamalarda bulundu. Çakırözer, “Düşünce suçluları, siyasi yargılamalar Türkiye’nin ayıbı olmaya devam ediyor” diyerek, şunları söyledi:

“Ülkemizin itibarına da zarar veren bu ayıptan artık kurtulmalıyız. Bunun için de İstinaf Mahkemesi bir an önce dosyaları görüşmeli, hızla karar vermeli ve Gezi Davası tutuklularına yönelik bu hukuksuzluk derhal bitirilmelidir. Bu sürede de onların cezaevinde yaşadıkları haksızlıklar karşısında insani koşulları sağlamak bu devletin görevidir. Cezaevlerindeki tüm tutuklu ve mahkumların başta sağlık koşulları olmak üzere her alanda insani muamele görmeleri zorunluluktur. Bir an önce bu haksızlıklar, hukuksuzluklar bitmeli, Gezi davası tutuklulukları derhal özgürlüklerine kavuşmalıdır.”