birgün

17° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 24.04.2019 13:44

“Gıda egemenliği ve güvenliği Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim edildi”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hükümetin, “gıda egemenliği ve güvenliğinin Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim edildiğini” vurgulayarak, bundan vazgeçilmesini istedi. Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınadıklarını söyledi. Bu saldırının, bu organize suçun ortaklarının belli olduğunun altını çizen Sarıbal, “Bu ülkede […]

“Gıda egemenliği ve güvenliği Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim edildi”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, hükümetin, “gıda egemenliği ve güvenliğinin Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim edildiğini” vurgulayarak, bundan vazgeçilmesini istedi.

Sarıbal, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınadıklarını söyledi.

Bu saldırının, bu organize suçun ortaklarının belli olduğunun altını çizen Sarıbal, “Bu ülkede 17 yıldır metan gazı sıkışması yarattınız. Bu gazın sorumlusu sizsiniz.” dedi.

Sarıbal, saldırıyı gerçekleştiren Osman Sarıgün’ün “on saat bile gözaltında tutulmadığını ve kahramanlaştırıldığını” söyleyerek, “Sizin hukukunuz bu mu?” sorusunu yöneltti.

Yaşanan olaylara bütünüyle bakıldığında “asıl amacın ekonomik tükenişi göstermemek” olduğunu vurgulayan Sarıbal, “Seçimden sonra iğneden ipliğe zam geldi. Enflasyon dizginlenemiyor, dövizin yükselişi engellenemiyor.” ifadesini kullandı.

‘TARIM BİR HOLDİNG TARAFINDAN YÖNETİLECEK’

Tarıma ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Sarıbal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Tarımda Milli Birlik Projesi’ne imza attığını belirterek, “Bu proje, bu ülkenin tarımının bir holding tarafından yönetilmesi kararıdır.” diye konuştu.

Bu holdingin yapı itibarıyla, yüzde 50’sinin özel sektör, yüzde 35’inin kooperatif ve kamu, yüzde 15’inin KİT’lerden oluşacağını ifade eden Sarıbal, “Bakan, kendi koltuğunu kurtarmak, bakanlık sürecini uzatmak için Türkiye tarımının ölüm fermanını imzalamıştır. Bir piramit kurulmuş. En altında orman köylüleri ve çiftçiler var. En üstünde markalaşma var. Yeni markalar, yeni yapılanmalar var. En altta köylüler holdinglere teslim ediliyor. Bakanlık teşkilatı tamamen değişiyor, bu holdingin alt birimleri olarak çalışıyor.” görüşünü dile getirdi.

Bu projenin “çiftçinin ezildiği, yok edildiği bir sistem” olduğunu belirten Sarıbal, “Hükümet, gıda egemenliğini ve güvenliğini Tarımda Milli Birlik Projesi adı altında bir holdinge teslim ediyor. Bundan vazgeçin. Derhal, bu ülkenin tarımını yok etme projesi olan rantçı, çiftçiyi yok eden bu projeyi yok edin.” dedi.

Sarıbal, bu projenin ayrıntılarının yarın açıklanmasının planlandığını ancak ertelendiğini kaydetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız