birgün

10° AÇIK

EKONOMİ 24.02.2021 09:00

Gıda fiyatlarındaki artış durdurulamıyor

Gıda fiyatlarındaki artış şubatta da devam etti. KAMUAR’ın araştırmasına göre gıda fiyatlarındaki artış yılın ilk iki ayında yüzde 6,5’i buldu. En çok zam ise yüzde 16,5 ile süt ve süt ürünlerinde yaşandı.

Gıda fiyatlarındaki artış durdurulamıyor

EKONOMİ SERVİSİ

Gıda fiyatlarında son aylarda yaşanan hızlı artış şubat ayında da devam etti. Şubatta gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında arttı. Son bir yılda ise yüzde 30 oranında artış yaşandı. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Şubat 2021 ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmayla, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun ortaya konulması amaçlanıyor. Oluşturulan gıda sepetinin toplam tutarında şubatta ocak ayına göre yüzde 2,8 oranında yükseliş yaşandı.

EN ÇOK SÜT ÜRÜNLERİ ZAMLANDI

Buna göre şubatta, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre değişmezken, et-balık harcamaları yükselişini sürdürdü ve yüzde 2,7 oranında arttı. En çok zamlanan ürünler ise süt ve süt ürünleri oldu. Süt, yoğurt ve tereyağı fiyatları şubatta yüzde 7,5 oranında zamlandı. Meyve fiyatlarının yüzde 4,3 oranında arttığı şubat ayında sebze fiyatları da yüzde 2,7 oranında arttı.

gida-fiyatlarindaki-artis-durdurulamiyor-845035-1.

Gıda fiyatlarında bu yılın ilk iki aylık döneminde ise yüzde 6,5 oranında artış yaşandı. İlk iki ayda, ekmek, bulgur, un makarna fiyatlarında yüzde 5,5, et ve balık fiyatlarında yüzde 5, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatlarında yüzde 16,5 oranında artış gözlenirken, 2020 yılının son aylarında hızla yükselen yağ fiyatlarında ise yüzde 2,2 oranında düşüş yaşandı. Ocak-Şubat döneminde meyve fiyatlarında ortalama yüzde 4,6, sebze fiyatlarında yüzde 5,8 oranında artış, bakliyat fiyatlarında yüzde 2,4 oranında azalış yaşandı.

SEBZE FİYATLARI UÇTU

Gıda fiyatlarında geçen yılın şubat ayına göre yüzde 29,7 oranında artış kaydedildi.

Bu yıl şubatta geçen yılın şubat ayına göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 24,3, et-balık fiyatlarında 15,4, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 35,4 oranında artış yaşandı. Bir yıl öncesine göre yağ fiyatları yüzde 31,6 zamlandı. Meyve fiyatları ise yüzde 32,8 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 55,8 oranında artış gösterdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol