birgün

26° AZ BULUTLU

SİYASET 08.08.2020 10:57

Gıda ihalesi hep AKP’liye

Bahçelievler Belediyesi’nin, ‘pazarlık’ usulüne göre açtığı gıda kolisi alımı ihalesini, AKP’den İzmir milletvekili aday adayı olan Süleyman Memişoğlu’nun şirketi aldı. Kaç gıda kolisi alınacağı ve kolilerde nelerin bulunacağı ise ihale sonuç ilanında yer almadı.

Gıda ihalesi hep AKP’liye

UĞUR ŞAHİN

AKP’li Bahçelievler Belediyesi’nin 7 Temmuz’da ‘pazarlık’ usulüyle ihale ettiği gıda kolisi alımı sonuçlandı. “Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında İlçemizde Yaşayan Dar Gelirli ve Yoksul Vatandaşlarımıza Dağıtılmak Üzere Gıda Kolisi Alımı” ihalesini Gimaş Tedarik ve Dağıtım Pazarlama Tic. A.Ş. isimli firma aldı. İki geçerli teklifin verildiği ihaleyi Gimaş bir milyon 690 bin 140 TL’ye üstlendi. Ancak ihale sonucunda kaç koli gıda alınacağı ve koliler içerisinde nelerin yer alacağı belirtilmedi. İhale sözleşmesine göre, söz konusu gıda kolileri AKP’li Bahçelievler Belediyesi’ne 18 Ekim’e kadar teslim edilecek.

ŞİRKETİN ORTAĞI AKP’Lİ

Bahçelievler Belediyesi’nin gıda kolisi alımı ihalesini üstlenen Gimaş’ın Yönetim Kurulu, İTO kayıtlarına göre Zihni Memişoğlu, Süleyman Memişoğlu ve Hüseyin Memişoğlu’ndan oluşuyor. Süleyman Memişoğlu, 2015 seçimleri öncesinde AKP’den İzmir milletvekili aday adayı olmuştu.

BELEDİYENİN GEDİKLİSİ

Gimaş, geçen yıllarda da Bahçelievler Belediyesi’nden birçok ihale aldı. Gimaş, “Gıda ve İçecek Malzemeleri Alımı İşi” adı altında Bahçelievler Belediyesi’nin 12 Aralık 2019 tarihinde açtığı ihaleyi de almıştı. Alımı yapılan gıda malzemesinin Bahçelievler Belediyesi’ne teslimi 31 Aralık’a dek sürecek. İhalenin bedeli 3 milyon 398 bin 500 TL.

Gimaş’ın Bahçelievler Belediyesi’nden aldığı diğer ihaleler ve miktarları ise şöyle.

► 18 Aralık 2018 tarihli gıda ve içecek malzemeleri alımı işi; 3 milyon 360 bin 600 TL.

► 26 Ekim 2017 tarihli gıda ve içecek malzemeleri alımı işi; bir milyon 793 bin 500 TL.

► 14 Aralık 2016 tarihli kuru gıda ve içecek malzemeleri alımı işi; 774 bin 400 TL.

► 26 Kasım 2015 tarihli kuru gıda ve içecek malzemeleri alımı işi; 695 bin 800 TL.

► 17 Kasım 2014 tarihli kuru gıda ve içecek malzemeleri alımı işi; 507 bin 200 TL.

► 11 Aralık 2013 tarihli aşevine kuru gıda ve içecek alışım işi; 275 bin 570 TL.

► 14 Şubat 2013 tarihli gıda alımı işi; 307 bin 934 TL.

GIDA İHALESİNİ ALAN MEMİŞOĞLU KİMDİR?

Süleyman Memişoğlu ile ilgili geçmişte çıkan haberlerde şu bilgiler yer almıştı: “Siyasi hayatına ilk defa AK Parti kuruculuğu ile başlayan ve partisi AK Parti’den 25. ve 26. dönem İzmir Milletvekili aday adayı olan GİMAŞ Uluslararası Gemi Tedarik, Dağıtım ve Pazarlama Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan İzmir’de Orbey Şirketini kuran Süleyman Memişoğlu’nun aynı zamanda; MÜSİAD üyeliği, Sosyal Market Vakfı Meclis üyeliği, Topaloğlu Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Rize Vakfı Üyeliği, Rize Spor Kulübü Kongre Delegeliği bulunuyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız