birgün

24° AÇIK

Gidişat çok kötü, kriz büyük dert

SİYASET 04.05.2022 06:30
Gidişat çok kötü, kriz büyük dert
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Ipsos’un global ‘endişe’ araştırması sonuçları, Türkiye’deki ekonomik buhranın halk üzerindeki vahim sonuçlarını ortaya koydu. “Ülkenizin ekonomisini nasıl tanımlarsınız, iyi mi kötü mü?” sorusuna Türkiye’den katılımcıların yüzde 82’si “Kötü” yanıtı verdi. Araştırmaya göre, yurttaşların en büyük derdinin enflasyon ve yoksulluk olduğu görüldü. 25 Mart-3 Nisan arasında 27 ülkede toplam 19 bin kişi ile görüşülerek yapılan araştırmaya göre Türkiye; Arjantin, Peru, Japonya ve Kolombiya’dan sonra halkı en çok ekonominin kötü olduğunu düşünen 5’inci ülke durumunda yer alıyor. Global ortalamada insanların yüzde 35’i ülkelerinin ekonomisinin iyi durumda olduğunu söylerken, Türkiye’de bu oran sadece yüzde 18. Türkiye’yi kıskandığı iddia edilen Almanya’da halkın yüzde 54’ü ülkelerinde ekonominin iyi durumda olduğunu belirtiyor.

Araştırmada “Size göre ülkeniz doğru yöne mi yanlış yöne mi ilerliyor?” sorusuna global ortalamada insanların yüzde 63’ü “Yanlış yöne gidiyoruz” diye yanıt verdi. Türkiye’de ise katılımcıların yüzde 78’i ilerleyişin kötüye doğru gittiğini ifade etti. Türkiye, bu oran ile 27 ülke içinde yurttaşların gidilen yönü en az desteklediği Peru, Arjantin ve Kolombiya’dan sonra 4’üncü konumunda.

gidisat-cok-kotu-kriz-buyuk-dert-1011028-1.

EN BÜYÜK DERT ENFLASYON

Araştırma, halkın en büyük derdinin enflasyon ve yoksulluk olduğu yeniden ortaya çıktı. Türkiye’deki yurttaşların yüzde 58’i geçen “En önemli endişeniz nedir” sorusuna “Enflasyon” yanıtı verdi. Bu oranla Türkiye, Arjantin’den sonra ikinci en çok enflasyon endişesi yaşanan ülke. Yurttaşların yüzde 39’u da en önemli endişe olarak “Yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliği”ni işaret etti. Bu yaşamsal kaygılardan sıra kalmayınca, iklim krizine dair endişede Türkiye yüzde 8 ile en düşük seviyelerden birinde kaldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol