birgün

23° PARÇALI BULUTLU

Giresun'da doğa katliamı: Derede akan çamuru yetkililer göremedi

Giresun Doğankent’teki Keldaş Yaylası mevkiinde faaliyet gösteren Alagöz Maden'in şantiyeden çıkan hafriyatı dere yataklarına dökmesi nedeniyle Çatalağaç köyü deresinden çamur akmaya başladı. Aylardır süren kirliliği ise yetkililer görmezden geldi.

YEŞİL BİRGÜN 01.07.2022 13:02
Giresun'da doğa katliamı: Derede akan çamuru yetkililer göremedi
Abone Ol google-news

Giresun Doğankent'te faaliyet gösteren Alagöz Madencilik Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporundaki taahhütlerine uymuyor.

Giresuntv.com’da yer alan habere göre, ÇED raporunda bulunan "Çalışma alanlarının etrafında mevsimsel akışlı ve sürekli akış gösteren dereler bulunmaktadır. Çalışmalara başlanmadan önce DSİ 22. Bölge Müdürlüğü’nden izin alınacak, ÇED alanı yakınında bulunan tüm iç suların doğal hali korunacak, dere yataklarının akış yönü değiştirilmeyecek, daraltılmayacak, dere yataklarında kazı, hafriyat malzeme depolaması yapılmayacak, dere yataklarının akış yönünü engelleyecek yapılar yapılmayacak, dere yataklarından malzeme alınmayacak derelerin üzeri kapatılmayacak, dere yatakları yol olarak kullanılmayacak" maddesine rağmen maden yatağındam Harşit Çayı’na kadar olan 9 kilometrelik dere yatağında hiçbir canlı yaşamı kalmadı.

Bölgeden gelen fotoğraflarda maden sahasından ve maden sahası dışından gelen iki derenin buluşma noktasında durumun vahametini ortaya koyuyor. Derenin çamur akması nedeniyle bölgede yaşayan flora ve endemik türlerin yanı sıra kırmızı benekli alabalıkların neslinin tükendiği köyde, mera hayvanlarının ve yabani hayvanların su kaynaklarından yararlanması zorlaşıyor.

giresun-da-doga-katliami-derede-akan-camuru-yetkililer-goremedi-1035824-1.

YETKİLİLER GÖREMEDİ

Konuyla ilgili DSİ 22. Bölge müdürlüğü ve Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne köylülerin bireysel müracaatlarının yanında, Çatalağaç Köyü Derneği adına da başvuru yapıldı.

Yapılan ilk müracatta köy yolunun kapalı olması nedeniyle bölgede inceleme yapılamadığı cevabı verilmiş, yolun açılması durumunda yapılacak müracatla tekrar inceleme yapılacağı belirtilmişti. Yapılan ikinci müracaata ise, “Yapılan incelemede söz konusu alanda dere bulanmadığı, meydana gelen heyelanın yamaç ve yüzey sularıyla doygun hale gelmiş dik eğimli yamaçlardaki malzemenin hareketlerinden kaynaklı olduğu belirlenmiştir” cevabı verildi.

Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği il Müdürlüğü’nden gelen cevapta ise şu ifadeler yer aldı:

"Müdürlüğümüzce Alagöz Maden San. Ve Tic. A.Ş.'nin faaliyet planladığı alanda müdürlüğümüzün mevzuatı kapsamında denetim yapılmıştır. Yapılan denetim anında; işletmenin üretim faaliyetinde olmadığı, sondaj faaliyetinin yapılmadığı tespit edilerek dere güzergâhında çamur veya bulanıklık gözlemlenmemiştir."

Dilekçe cevabının verildiği tarihin 3 gün sonrasında bölge halkının çektiği fotoğraflarda deredeki bulanıklığın devam ettiği görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun