birgün

23° AÇIK

'Gizli oluşum'un altından savcı ve AKP’liler çıktı

‘Gizli bir oluşum’ kurarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen bir suç örgütü ortaya çıkarıldı. Gözaltına alınanlar arasında AKP'li isimler ve halen Amasya ve Kilis'te görev yapan iki savcı da var.

GÜNCEL 22.01.2022 08:23
'Gizli oluşum'un altından savcı ve AKP’liler çıktı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın operasyonunda, ‘gizli bir oluşum’ kurarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen bir suç örgütü ortaya çıkarıldı. Gözaltına alınanlar arasında AKP İzmir Teşkilatı’nda yöneticilik yapmış dört kişi de var.

DW’den Alican Uludağ’ın haberine göre gizli oluşumun istihbarat örgütü gibi faaliyet yürüttüğü, bu yapıya üye olanlardan 10 bin TL para aldıkları tespit edildi. Bir dönem İzmir'de görev yapan iki Cumhuriyet savcısının da bu yasadışı oluşum içerisinde yer aldığı bildirildi.

PARALAR BİR HAKİMİN EŞİ ÜZERİNDEN TOPLANMIŞ

Savcılık, halen Amasya ve Kilis'te görev yapan iki savcıyla ilgili dosyayı soruşturma izni için Hâkimler ve Savcılar Kurulu'na gönderdi. Suç örgütünün paraları bir hâkimin eşi üzerinde topladıkları belirtilirken toplam paranın en az 5 milyon TL olduğu iddia edildi. Şüphelilerin başında Ankara’da kendisine ‘reis’ diyen bir kişinin olduğu belirtildi. Örgüt yöneticilerinin kendilerini istihbarat olarak tanıtıp, MİT Başkanı Hakan Fidan tarafından gönderildiklerini, zamanı gelince görev verileceğini söyledikleri ve bunun karşılığında menfaat sağlamaya çalıştıkları tespit edildi.

Gözaltına alınanlar arasında AKP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Taş, eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Mustafa Gedikoğlu ile eski Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Ölmez ve Cüneyt Güven bulunuyor. Şüpheliler arasında FETÖ soruşturması kapsamında ihraç edilmiş bazı askerlerin de bulunduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelilerin bankalar üzerinden yaptıkları para transferlerini Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) üzerinden incelemeye aldı. İzmir’de daha önce de eski AKP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un içinde yer aldığı bir suç örgütü açığa çıkarılmıştı. Yapının üyeleri arasında eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen ve suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş da bulunuyordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol