birgün

15° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 18.09.2020 12:23

“Gizli servislere çalıştınız mı” sorusu Doğu Perinçek’i çıldırttı

Katıldığı programda kendisine, “Doğu Perinçek herhangi bir gizli servise çalıştı mı?” diye sorulan Perinçek, çok sert tepki gösterdi. Perinçek, Öcalan’a neden çiçek verdiğine de açıklama getirdi.

“Gizli servislere çalıştınız mı” sorusu Doğu Perinçek’i çıldırttı

Sık sık siyasi çizgisini değiştirmesiyle bilinen ve son olarak AKP’ye yakın biçimde hareket eden Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Doğu Perinçek herhangi bir gizli servise çalıştı mı?” sorusuna çok sert tepki gösterdi. Perinçek, “Bu soruyu ancak bana gizli servisin elemanları bana sorar” dedi.

Haber Global ekranlarında yayınlanan Jülide Ateş'in sunduğu 40 programının bu haftaki konuğu Doğu Perinçek oldu.

Perinçek’in dikkat çeken yanıtlarından bazıları şöyle:

Öcalan'ın çiçeğini kabul ettiğinize pişman mısınız?

Ben karakterli biriyim böyle şeylerden korkmam. Aleyhimde 7 milyar kişi tweet de atsa ben o yine çiçeği alırdım. Yaptığım iş benim karakterim. Korkmam. O fotoğrafları Lübnan'da PKK çekip MİT'e verdi.

Öcalan, Perinçek'in başkanı olduğu partide siyaset yaptı mı?

Hiçbir zaman üye olmadı. 89-90 döneminde söyleşiler sırasında gördüm. O öğrenciyken bizim 12 Mart darbesine karşı çıkardığımız gizli Şafak Gazetesi vardı. Gizli olarak dağıtıyorduk. Bu gazetede onun eline geçmiş ve yakalanmış. Bir süre kısa süre hapiste yattı.

Doğu Perinçek, PKK'yı destekleyen yayınlar için pişman mı?

Bu bir kere yanlış tespit. Hiç bir zaman destekleyen yayınlarım olmadı. O dönem boyunca "PKK bizim düşmanımızdır" gözüyle baktık. PKK terör örgütünü ve kürtleri ayırt etmek lazım. O dönemlerdeki cinayetlerin son bulması, haklarını almaları, insanca yaşamalarına ilişkin çok kararlı mücadele yürüttük ve o mücadeleyi de kazandık. Burada hiçbir zaman PKK ile yan yana gelmedik.

Eşinizi ve dava arkadaşlarınızı polise ihbar ettiniz mi?

Bu bana sorulacak bir soru değil. Benden önce eşim yakalandı. Ben o sıra dağlardayım.Eşim yakalanmış ben nasıl ihbar edebilirim? Partim tutuklamalardan sonra heyet kurdu. Hatası olan çözülenler saptandı ve araştırıldı. Doğu Perinçek'in hiçbir sır vermediği ortaya çıktı. Ben o imtihanlardan başım dik bir şekilde çıktım. Bunlar tamamen CIA ve MİT'in Doğu Perinçek'i ve Vatan Partisi'ni yıpratmak için yaptığı kara propaganda.

Darbenin iyisi kötüsü olur mu?

27 Mayıs 1960 bir darbe değil, büyük bir halk hareketiydi. Asker gördüğümüz her yerde darbe aramak yanlış. 1960'ın getirdiği sonuçlar da önemli. Parlementer sistemi oturttu. 12 Mart ve 12 Eylül aynı cephede değil. 1960 hareketi özgürlüğü getirdi. Onlar özgürlüğü kaldırdı. 28 Şubat FETÖ'ye ve Tansu Çiller'e karşı yapıldı, Erbakan'a karşı değil. Bugün de FETÖ hapislere atılıyor. Demek ki 28 Şubat devam ediyor.

Doğu Perinçek yerli ve milli mi?

Bu tartışılmaz bir şey. Çin ile dost olmadan yerli ve milli olamazsınız. Hem güvenlik hem ekonomik işbirlikleri açısından zorunludur. Uygur meselesinden ötürü de Meclis'te kimler getiriyor önergeyi, PKK'nın uzantısı olan HDP getiriyor. Yerli ve milliyi savunmak uluslararası ittifaklar yaparak olur. Kırım, Rusya tarafından işgal edilmiyor. Kırım'ı Rusya toprağı olarak kabul etmezseniz. KKTC'yi dünyaya tanıtamazsınız. Doğu Akdeniz'de de Türkiye'ye yönelen tehdit ve baskıları göğüsleyemezsiniz.

Doğu Perinçek için Çin Milliyetçiliği, Türk Milliyetçiliğinden önce mi geliyor?

Böyle bir şey mümkün mü? Hiçbir zaman hayatımda "Maocu" olmadım. Uygur Türkleri'ne soykırım' iddialarının hepsi uydurma. 'Bize çocuk doğurtturmuyorlar' diyen Uygur Bölgesinin lideri olan Rabia Hanım'ın 17 tane çocuğu var. Oraya gittiğinizde bu özgürlüğü görürsünüz. Amerikan propagandalılarındaki gibi zulüm falan yok. Toplama kampları eğitim ensitüsü gibi düşünün. Bunların gerçekle hiçbir ilişkisi yok.

Doğu Perinçek ve partileri neden oy alamıyor?

Bizim gibi devrimci partiler, ülkenin büyük atak yaptığı dönemde yükselirler. Atağa karşı tarihin pususundadırlar. Sizin ikna edeceğiniz kısım ilk başlarda sınırlıdır. Bu hikaye bitmedi. Öngörülerimizle "Hükümet" olacağımızı göreceksiniz.

Doğu Perinçek herhangi bir gizli servise çalıştı mı?

Bu soruyu ancak bana gizli servisin elemanları bana sorar, başka da kimse soramazsınız. Vereceğim cevap budur. Hangi cesaretle Türkiye’nin en karakterli, kişilikli, ahlaklı insanına böyle sorular sorabiliyorsunuz. Vatan Partisi Amerika'nın oyunlarını bozan, Ermeni soykırımını yok eden, Silivri Duvarı'nı yıkan, FETÖ ve PKK'nın üzerine gidilmesini sağlayan partidir. CIA'nın acısı vardır ve MİT içinde CIA çalışanlarının acısı vardır. Siz de mi aynı acıyı paylaşıp bu soruyu soruyorsunuz?

Doğu Perinçek medyadan torpilli mi?

Yapılan incelemeler sonucunda Doğu Perinçek en çok izlenen kişi. Doğu Perinçek dışında kimseyi de bu ülke dinlemeyi sevmiyor. Şimdi Vatan Partisi dinleniyor.

Oğlunuz için torpil yaptınız mı?

Hayır. Perinçek ailesi her yere dişi ve tırnağı ile geldi. Oğlum Mehmet Perinçek yıllarca FETÖ'nün hapislerinde yattı. Diğer oğlum Sadık Can ise onur derecesiyle bitirdi. Başarılı ve karakterli biri. Onu buraya çağırıp birikimi ve kültürünü görebilirsiniz. Hayatı hep başarılarla doludur.

Doğu Perinçek koltuk sevdalısı mı?

Benim partim ısrarla beni tuttuğu için önderliğindeyim. Genel başkanlık merakım yok. Partide de genel başkanlık yapacak olan çok donanımlı arkadaşlarım var.

Doğu Perinçek ne zaman emekli olacak?

Mezarda. Emekli olursam yaşayamam.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol