birgün

22° AÇIK

Go-kart pistine durdurma kararı

İzmir’de tarım arazileri ve doğal sit alanı üzerinde yapılmak istenen go-kart pisti için yürütmeyi durdurma kararı verildi.

YEŞİL BİRGÜN 02.10.2020 09:31
Go-kart pistine durdurma kararı
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

İzmir’in Güzelbahçe ilçesindeki değerli tarım arazileri ve doğal sit alanı üzerinde yapılmak istenen go-kart pistine karşı direnenler hukuki mücadelede önemli bir kazanım elde etti. Uzun süredir bölgede çadır nöbeti tutan ve iş makinelerini alana sokmayan yaşam savunucularının açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Yaşam alanlarına sahip çıkan bölge halkı, projenin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Mahkeme bilirkişi heyetinin inceleme yapmasına karar verdi.

İncelemeler sonucunda hazırlana raporu göz önünde bulunduran İzmir 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Verilen kararda, “Dava konusu parsellerin bir bölümünün ve çevresinin tarımsal alan bütünlüğü bağlamında 5403 sayılı Yasa kapsamında dikili tarım arazisi kapsamında olduğu, dava konusu parsellerde yaşlı zeytin ağaçları bulunduğu, alanın yakın çevresinde de yer yer zeytinlikler olduğu, söz konusu go-kart eğitim pisti şeklinde bir kullanımın tarımsal alan bütünlüğünün ve zeytinlik alanların bozulmasına sebep olacağı anlaşıldı”

Ayrıca kararda 1/25.000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı ile 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile öngörülen tarım alanı kararlarına uygun olmadığı ifade edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun