birgün

21° AÇIK

Göbek ile diz arasındaki bölge açılmamalı

Güngören Belediyesi’nin yaşları 10 ile 15 arasında değişen öğrencilere dağıttığı kitapta, göbek ile diz arasındaki bölgenin, doktora dahi gerekli kısım ve sürenin ötesinde açılmaması gerektiği belirtildi

GÜNCEL 04.12.2015 08:31
Göbek ile diz arasındaki bölge açılmamalı
Abone Ol google-news

SERBAY MANSUROĞLU
serbaymansur@birgun.net

İstanbul’da AKP’li Güngören Belediyesi’nin ilçe genelinde bazı ortaokullara dağıttığı ‘İlm-i Hal’ isimli kitapta temel dini bilgiler yer alıyor. Kitabın önsözünde, “Bu eser öğrenilmesi farz-ı ayn olan temel dini bilgileri sunan, Hanefi mezhebine göre hazırlanmış bir ‘günlük hayat’ kılavuzudur” ifadelerine yer veriliyor. Kitapta islam, imamın esasları, namaz, ramazan, cenaze işlemleri, helal lokma gibi başlıkların yanında ‘örtünme’ için ayrı bir başlık hazırlandı.

gobek-ile-diz-arasindaki-bolge-acilmamali-93473-1.Örtünmede asgari sınırlar

Kitaba göre, ‘örtünmede asgari sınırlar’ şu şekilde ifade ediliyor:
» Eşlerin birbirlerinin yanında örtünme mecburiyetleri yoktur.

» Kadınlar mahremi olmayan erkeklerin yanında örtünmelidirler. Buradaki örtünme sınırları namazdaki setr-i avret sınırları ile aynıdır.

» Bir erkeğin, karısı dışındaki herkesin yanında kadın olsun erkek olsun, asgari olarak namazdaki setr-i avret sınırları dahilinde örtülü olması gereklidir.

» Bir kadının diğer kadınların yanında yüzme, güneşlenme, kişisel bakım vb. sebeplerle vücudunun göbek ile dizler arasında kalan kısmını açması haramdır. Bu sınırlar arasında kalan bir yer ancak doktor muayenesi gibi zaruret hallerinde bir başkasına gösterilebilir. Bu da hiçbir şekilde gerekli olan kısım ve sürenin ötesine geçmemelidir.

‘Bir mezhebin yaklaşımı’
Kitabın sadece bir mezhebin yaklaşımı ile hazırlandığını ifade eden Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube Yöneticisi Barış Uluocak, “Hükümet ile onun güdümündeki kuruluşların ve bürokratların, laik ve bilimsel eğitimle ilgili olumsuz düşünceleri malum. Ancak pedagojik açıdan da sağlıksız bir yaklaşımın bu kadar cüretkar bir biçimde okullarda varlık gösterebiliyor oluşu önümüzdeki döneme dair çok karanlık işaretler veriyor” diye konuştu.

***

Kadın erkek, erkek kadın zannedilmemeli
“Giyim, kuşam ve süslenme konusunda bazı hükümler” başlığı altında ise şu ifadeler yer aldı:
» İpek giymek, altın ve gümüş takı kullanmak erkeklere haram, kadınlara ( aşırıya kaçmamak kaydıyla ) mubahtır.
» Dökülen saçın yerine saç ektirmek ya da başkasının saçını taktırmak hem kadın hem de erkek için caiz değildir.
» Şirki çağrıştıracak kıyafetler, takılar kullanılmamalıdır.
» Kadının erkek, erkeğin kadın zannedilmesine neden olabilecek kıyafetler giyilmemelidir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol