birgün

27° AÇIK

SİYASET 27.05.2021 06:54

Göç İdaresi çalışanları ‘göç’e zorlandı

Göç İdaresi çalışanları ‘göç’e zorlandı

Hüseyin Şimşek

Antep Nizip’te bulunan barınma merkezinde görevli beş personel, sebep gösterilmeden 800 kilometre uzaklıktaki Iğdır’a ‘tayin’ edildi. Göç İdaresi Müdürlüğü, personelin üç iş günü içerisinde Iğdır’da olmalarını ve göreve başlamalarını istedi. Eşinin hamile olduğunu ifade eden bir personel, bu atamaya karşı çıktı. Bu personel ile ailesinin Antep’te ikamet etmesini gerekçe gösteren dört personel, Iğdır’a gitmedi.

Göç İdaresi Müdürlüğü ise beş personelin iş akdini feshetti.


Sürgüne karşı çıktığı için kovulan beş yurttaş, karara itiraz etti. Iğdır’a sürülmelerinin kabul edilemeyeceğini kaydeden mağdurlar, işe iadelerini talep etti. Antep 3 ve 4’üncü İş Mahkemeleri’nde gerçekleştirilen yargılamalarda, beş yurttaşın Nizip’ten Iğdır’a gerçekleştirilen atamalarının “hayatın olağan akışına aykırı” olduğu karara bağlandı.

Davada tanık olarak ifade veren bir güvenlik personeli, “Davacı, Antep’te çalışıyordu, Iğdır’a görevlendirilmesi çıktı. Davacı, eşi yeni doğum yaptığı için ve ailevi sorunları sebebiyle bu görevlendirilmelerin iptali konusunda, Göç İdaresi Genel Müdürü’yle bir kaç kez görüşmek için geldi. Davacıyı bu sürede oyaladılar” dedi.
Yapılan yargılamalar sonucunda mağdurların işe iadelerine karar verildi.

TEKRAR İŞSİZ KALDILAR

Bu kararın ardından aileleriyle birlikte işe dönüş haberini bekleyen mağdurlar, Antep Valiliği Göç İdaresi Müdürlüğü’nün yaptığı bildirimle tekrar işsiz kaldı. Göç İdaresi Müdürlüğü, yargı kararını uygulamadı ve tazminatlarını ödeyerek personelin işlerine son verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol