Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, "Türkiye'de 5 milyon 506 bin 304 yabancı var" diyerek seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı. Ok, 15 ilde nüfus kaydı alınmadığını ifade ederek, "113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda" dedi.

Göç İdaresi Genel Müdürü, seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısını açıkladı

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, Türkiye'deki yabancı nüfusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. "Türkiye'de 5 milyon 506 bin 304 yabancı var" diyen Ok, 1 milyon 422 bin 635 yabancının ikamet izniyle burada kaldığını ifade etti.

320 bin 458 kişinin ise uluslararası koruma statüsünde olduğunu açıklayan Ok, "Afganistan, Pakistan, İran ve Irak’tan gelenlerin başı çektiği 192 farklı uyruktan kişi var. Geçici koruma statüsünde olan 3 milyon 763 bin 211 Suriyeli var. Geri döneceklerini öngörerek Suriyelilere geçici koruma statüsü verilmiştir." dedi.

15 İL 781 MAHALLE KAYITA KAPATILDI

Hürriyet'e konuşan Ok, Suriyelilerin seçimlere bir etkisinin olmayacağını söyleyerek "Türkiye vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi 15 ilde artık kayıt almıyoruz. 781 mahalleyi hem ikamet, hem geçici koruma ve hem de uluslararası koruma olmak üzere tümüyle yabancıya kapattık. Adreslerinde bulunmayanların geçici koruma kayıtlarını askıya aldık.” ifadelerini kullandı.

'TAMAMI ÇALIŞIYOR'

Ok, şöyle konuştu:

“Hayvancılık, tarım, inşat, tekstil gibi işkollarında işgücü açığı eksiğimizi kayıtlı Suriyelilerle kapatıyoruz” diyor: “Çalışma çağındakilerin tamamına yakını çalışıyor. Organize sanayi bölgemizde günlük hayat bunlar sayesinde dönüyor. Çalışmayan hemen hemen yok gibi, ancak bunları ucuz emek kaynağı olarak görmemek lazım. Eğitim-öğretim çağındakilerin eğitime dahil edilmesi gerekir. Ancak Suriyeli karşıtlığından doğan korku ve tedirginlikten dolayı çocuklarını okula göndermek istemiyorlar.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz ay Suriyelilerin bayram dönüşüne izin verilmeyeceğini açıklayarak "31 Mart itibarıyla 200 bin 950 Suriye uyruklu, Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kulland". ifadelerini kullanmıştı.