birgün

33° AÇIK

Göcek’te AKP’liye giden ihale iptal

YAŞAM 10.05.2022 06:30
Göcek’te AKP’liye giden ihale iptal
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla Göcek’teki dünyaca ünlü koyların ranta açılmasına ilişkin ihalelerden vazgeçti. 15 Mart ile 24 Mart tarihinde ihale düzenleyen Bakanlık, Göcek’in 12 koyunda “mapa- şamandıra sistemi kurulması için” 10 yıllık kullanım izni verdi. Ancak ihaleler, yargıya taşındı. Fethiye Göcek Çalış Ölüdeniz Yolcu Taşıma Birliği Kooperatifleri’nin açtığı dava, Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde görüldü. Dava sürerken Bakanlık, mahkemeye bir yazı sundu ve ihalelerin iptal edildiğini bildirdi. Söz konusu yazıda, ihalelerin Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün ‘olur’u ile iptal edildiğini kaydedildi.

AKP’Lİ VEKİLİN BABASI

15 Mart’ta düzenlenen ihaleyi, 12 milyon TL’lik teklifle Eloş Madencilik kazandı. Söz konusu şirket, AKP İzmir Milletvekilli Ceyda Bölünmez’in babası Süleyman Bölünmez’e ait. Bakanlık, 24 Mart’ta da iki ihale gerçekleştirdi. Buradaki ihaleleri de 28 milyon 100 bin lira teklif veren Vedat İnciroğlu’nun şirketi İn Group ile 50 milyon TL teklif veren Gemi İnşa Sanayi A.Ş. aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol