birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Gökçeada koyları ihaleye çıkarıldı: Türkiye’nin en batısı ‘yap-işlet-devret’ modeliyle kiralanıyor!

İYİ Partili Ünal Çetin yönetimindeki Gökçeada Belediyesi, adanın Gizli Liman bölgesinde bulunan 50 bin metrekarelik alanı “yap-işlet-devret” modeliyle ihaleye çıkarttı. Çetin, MHP’den belediye başkanı seçildiği 2016 yılında da söz konusu alanı ihaleye çıkarmış, gelen tepkilerin ardından ‘Koy halka açık kalacak’ şeklinde konuşarak geri adım atmıştı.

ÇEVRE 28.04.2022 13:59
Gökçeada koyları ihaleye çıkarıldı: Türkiye’nin en batısı ‘yap-işlet-devret’ modeliyle kiralanıyor!
Abone Ol google-news

BİLAL ÇELİK

Çanakkale’nin Gökçeada Belediyesi, Türkiye’nin en batı bölgesi olarak kabul edilen Gizli Liman’daki 50 bin metrekarelik alanı, sahil ve yeşil alan düzenlemesi yapılması, yedi adet tesis kurulması karşılığında 10 yıl süreyle kiralayacak.

İYİ Partili Ünal Çetin’in başkanlığını yaptığı Gökçeada Belediyesi’nin resmi internet sitesine göre; 4 İYİ Partili, 2 AKP’li, 2 CHP’li ve 1 bağımsız meclis üyesi bulunuyor. Çoğunluğu İYİ Parti’de bulunan Belediye Meclisi, 13 Nisan’da aldığı kararla Gizli Liman bölgesinde 7 ayrı tesisin kurulması ve 10 yıl çalıştırılması için ihaleye çıktı. İhaleye göre kamuya ait alanda yapılacak tesisler, tartışmalı ‘yap-işlet-devret’ modeliyle özel şirketlerce işletilecek.

Maliyeti 5 milyon 619 bin TL olarak hesaplanan işin ihalesi, “kapalı teklif” yöntemiyle yapılacak. İhale 11 Mayıs’ta, belediyenin meclis salonunda gerçekleşecek.

gokceada-koylari-ihaleye-cikarildi-turkiye-nin-en-batisi-yap-islet-devret-modeliyle-kiralaniyor-1009197-1.

2016’DA BENZER İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

2014 yılındaki seçimlerde MHP’den Belediye Başkanı seçilen Ünal Çetin, benzer yerleri yeniden ihaleye çıkarmış, gelen tepkiler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ihaleyi iptal etmişti.

Çetin yönetiminde bulunan belediye, 21 Kasım 2016’da Gizli Liman Koyu ve Lazkoy’u ihaleye çıkmıştı. Söz konusu ihalede 50 bin metrekare büyüklüğündeki Gizli Liman Koyu’nda 4 adet 6'şar metrekarelik büfe, 4 adet bay/bayan duş, 4 adet bay/bayan tuvalet, 4 adet bay/bayan soyunma kabini, 5 adet cankurtaran kulesi, şemsiye ve şezlong alanı yapılacak ve 3 yıl süreyle işletilecekti. İhalenin muhammen bedeli, yıllık 123 bin 783 liraydı. Lazkoy’da ise 9 bin 858 metrekarelik koyda, 2 adet 6 metrekarelik büfe, 2’şer adet tuvalet, soyunma kabini, duş, 2 adet gölgelik, şemsiye ve şezlong alanı ihalesi yapılacak ve 3 yıl süreyle işletilecekti. İhalenin yıllık muhammen bedeli 30 bin 191 liraydı.

‘HALKIN SESİNE KULAK VERDİK’ DEMİŞTİ

Söz konusu ihaleye gelen tepkilerin ardından Ünal Çetin, Ankara’ya giderek yetkililerle görüşmüş, ardından da geri adım atmıştı. Çetin o dönemde yaptığı açıklamada, “Koy halka açık kalacak” derken; “Yerelin, belediyelerin dikkate alındığı ve halkın sesine kulak verildiği noktasında önemli bir gelişme olarak görüyorum. Çok önemli bir olaydır bu” ifadelerini de kullanmıştı.

AKŞENER’İN ‘YAP-İŞLET-DEVRET’ ELEŞTİRİSİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, iktidarın büyük projelerde sık sık başvurduğu ‘yap-işlet-devret’ modelini eleştirdiği biliniyor. Bu modelle, iktidara yakın müteahhit veya firmaların beslendiğini ifade eden Akşener, YİD’in halka yük olduğunu belirten açıklamalar yapmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun