birgün

31° AZ BULUTLU

Gökçek, 17-25 Aralık sonrası da FETÖ kanallarına yüz binlerce lira aktarmış

ABB’nin yaptığı inceleme ile Gökçek döneminde FETÖ yayın organlarına 375 bin TL ödemenin tek kalemde yapıldığı ve 2013 yılından sonra da kaynak aktarmaya devam edildiği açığa çıktı. Gökçek hakkında “Suç örgütüne yardım etmek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu

GÜNCEL 22.05.2020 13:28
Gökçek, 17-25 Aralık sonrası da FETÖ kanallarına yüz binlerce lira aktarmış
Abone Ol google-news

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "Melih Gökçek döneminde Gülen yapılanmasına ait basın yayın organlarına kaynak aktarımı yapıldığı" haberlerini ihbar kabul ederek harekete geçti. Yapılan incelemenin ardından Melih Gökçek ve dönemin üç yöneticisi hakkında, “Suç örgütüne yardım etme, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma” suçlarının işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Gökçek döneminde, iktidarın milat kabul ettiği 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra Gülen yapılanmasının yayın organları olduğu bilinen Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına kaynak aktarıldığı belirlendi.

ÖRGÜTE YARDIM

Suç duyurusunda, Gökçek'in takdir ve tensip makamı olmasına rağmen FETÖ’ye kaynak aktarımında sorumlulukları bulunan şahıslar ile ilgili hiçbir işlem tesis etmediğine vurgu yapılarak, Belediye adına bu işin yapılmasına müsaade ederek suça iştirak ettiği kaydedildi.

“FETÖ KANALLARINA” YÜZ BİNLERCE LİRA

ABB yetkililerinin yaptığı incelemelere göre, “FETÖ yayın organları” olarak bilinen Samanyolu TV’ye 240 bin TL, Kanaltürk’e 81 bin TL, Samanyolu Haber’e 36 bin TL ve Bugün TV’ye 18 bin TL olmak üzere toplam 375 bin TL ödemenin tek kalemde yapıldığı ortaya çıktı.

İncelemeye ilişkin hazırlanan raporda, dönemin başkanı Melih Gökçek, eski Genel Sekreteri FETÖ firarisi Kamil Kılıç, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi eski Başkanı Ahmet Recep Tekcan ve Mali Hizmetler Dairesi eski Başkanı FETÖ firarisi Hasan Uçar’ın “suç örgütüne yardım, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma suçlarını” işlemekten cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol