birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 22.05.2020 13:28

Gökçek, 17-25 Aralık sonrası da FETÖ kanallarına yüz binlerce lira aktarmış

ABB’nin yaptığı inceleme ile Gökçek döneminde FETÖ yayın organlarına 375 bin TL ödemenin tek kalemde yapıldığı ve 2013 yılından sonra da kaynak aktarmaya devam edildiği açığa çıktı. Gökçek hakkında “Suç örgütüne yardım etmek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu

Gökçek, 17-25 Aralık sonrası da FETÖ kanallarına yüz binlerce lira aktarmış

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "Melih Gökçek döneminde Gülen yapılanmasına ait basın yayın organlarına kaynak aktarımı yapıldığı" haberlerini ihbar kabul ederek harekete geçti. Yapılan incelemenin ardından Melih Gökçek ve dönemin üç yöneticisi hakkında, “Suç örgütüne yardım etme, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma” suçlarının işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Gökçek döneminde, iktidarın milat kabul ettiği 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonra Gülen yapılanmasının yayın organları olduğu bilinen Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanaltürk ve Bugün televizyonlarına kaynak aktarıldığı belirlendi.

ÖRGÜTE YARDIM

Suç duyurusunda, Gökçek'in takdir ve tensip makamı olmasına rağmen FETÖ’ye kaynak aktarımında sorumlulukları bulunan şahıslar ile ilgili hiçbir işlem tesis etmediğine vurgu yapılarak, Belediye adına bu işin yapılmasına müsaade ederek suça iştirak ettiği kaydedildi.

“FETÖ KANALLARINA” YÜZ BİNLERCE LİRA

ABB yetkililerinin yaptığı incelemelere göre, “FETÖ yayın organları” olarak bilinen Samanyolu TV’ye 240 bin TL, Kanaltürk’e 81 bin TL, Samanyolu Haber’e 36 bin TL ve Bugün TV’ye 18 bin TL olmak üzere toplam 375 bin TL ödemenin tek kalemde yapıldığı ortaya çıktı.

İncelemeye ilişkin hazırlanan raporda, dönemin başkanı Melih Gökçek, eski Genel Sekreteri FETÖ firarisi Kamil Kılıç, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi eski Başkanı Ahmet Recep Tekcan ve Mali Hizmetler Dairesi eski Başkanı FETÖ firarisi Hasan Uçar’ın “suç örgütüne yardım, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma suçlarını” işlemekten cezalandırılmaları gerektiği belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız