Gökçek’in 750 milyon dolarlık batık projesi Ankapark’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devrine karar verildi.

Gökçek’in Ankapark’ı belediyeye devredildi

Mustafa BİLDİRCİN

Melih Gökçek’in 750 milyon dolarlık projesi Ankapark’a yönelik hukuki süreçte sona gelindi. İki yıldır atıl durumda olan tesisin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne (ABB) devri resmen onaylandı. ABB yönetimi, tesisin akıbetine yönelik kararın Ankara halkına sorularak alınacağını bildirdi.

AOÇ arazisine inşa edilen ve “turist rekoru” kıracağı iddia edilen Ankapark, beklenilen ilgiyi göremeyince kapatıldı. Çürümeye terk edilen oyuncakların bakımını yapmakla görevli personel de ödeme alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. Tesisin elektrik borcunu ödeyemeyen işletici şirket, elektrik dağıtım şirketiyle uzlaşamayınca park 2020’de karanlığa gömüldü. Tesisin elektrikleri Aralık 2019’da borç nedeniyle kesilirken elektrik dağıtım şirketiyle işletmeciler, borcun bir bölümünü ödeyerek yapılandırma yoluna başvurdu.

KRİZ GİDEREK BÜYÜDÜ

2019 ve 2020’de paslanan oyuncaklar ve elektrik kesintileri ile geride bırakan tesis, 2021’de çok sayıda hırsızlık olayına sahne oldu. Belediye yetkilileri, hırsızların tesisteki kablolara göz diktiğini belirtirken hemen her gün yeni bir kablo çalınma olayı yaşandığını kaydetti. 26 Mart’ta tesise yönelik alınan yargı kararı ise krizi daha da büyüttü. Ankapark’ın iflası yargı kararı ile kesinleşti. Ankara 21’inci İcra Dairesi, Ankapark Turizm İşletmeleri Ticaret Anonim Şirketi'nin iflas ettiğini ilan etti.

DAVADAN KARAR ÇIKTI

Kamuya zararı katlanarak artan ve durduğu yerde zarar yazmaya devam eden Ankapark’ın belediyeye devrine yönelik davadan karar çıktı. ABB’nin parkın tahliyesi ve belediyeye devri için açtığı davanın karar duruşması Ankara 6’ncı Sulh Hukuk Mahkemesinde görüldü. Davalı vekili duruşmada, kira sözleşmesinde fesih bulunmadığını, tahliye kararı verilirse haksız bir durum oluşacağını beyan etti. Davacı ABB vekili ise aldırılan keşif ve bilirkişi raporlarının delil sayılmasını, davanın kabulünü istedi. Beyanların ardından hükmü açıklayan mahkeme, davayı kabul ederek, Ankapark'ın tahliyesine ve işletmecinin taşınmaz üzerindeki müdahalesinin kaldırılmasına karar verdi.

MANSUR YAVAŞ AÇIKLADI

Mahkeme kararının ardından sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, "İki yılı aşkın süredir devralmak için hukuki mücadele verdiğimiz Ankapark davası sonuçlandı. Parkın tahliyesine ve belediyemize devrine karar verildi. Kurban Bayramı'nın hemen ardından gerekli tespitleri yaparak parkın geleceğine Ankaralılar ile birlikte karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.

***

KALEM KALEM İSRAF

ABB yönetiminin, “İsraf Sayfası” başlığı altında ortaya koyduğu tablo, “Çılgın proje” için harcanan paraların büyüklüğünü ve israfı bir kez daha gözler önüne serdi:

•Dinozor iskeletleri ve fosilleri: 694 bin $
•Dinozor ve kamuflaj malzemeleri: 4,7 milyon $
•Hareketli dinozor, yapay ağaç, bank ve gölgelikler: 2,5 milyon $
•Plastik çiçek ve plastik ağaç: 1,8 milyon $
•Hayvan heykelleri: 1,3 milyon $