birgün

10° AÇIK

EĞİTİM 03.01.2021 13:52

Gökkuşağı temalı kitaba bakanlık engeli: Çocuklar için sakıncalı bulundu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gökkuşağı temalı bir çocuk kitabına sakıncalığı olduğu gerekçesiyle sınırlama getirdi.

Gökkuşağı temalı kitaba bakanlık engeli: Çocuklar için sakıncalı bulundu

Aziz Sivaslıoğlu’nun 'Büyülü Gökkuşağı' isimli öykü kitabı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılan incelemede çocuklar için sakıncalı bulundu.

Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre; kitabın içerisindeki “bazı ifade ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte” olduğuna hükmedildi.

KİTAPTA NE YER ALIYORDU?

halktv.com.tr'de yer alan habere göre, Sivaslıoğlu’nun kitabı, Yeni Akit tarafından geçtiğimiz aylarda hedef alınmıştı. Kitapta yer alan ‘gökkuşağı’ teması nedeniyle hedef alınan kitapta şu ifadeler Yeni Akit tarafından ‘skandal’ olarak değerlendirilmişti:

Gökkuşağı çok güzeldi. Kaybolana kadar seyrettiler.

Burcu Hanım dedi ki:

>> Çocukken her şeye inanırdık. Gökkuşağının atlından geçmeyi hayal ederdik. Geçersek erkek olurmuşuz. Erkeklerse kız olurmuş. Ne saçma şey değil mi?

Yılmaz biraz korktu.

>> Ya kız olursam, diye sordu.

Dilek güldü. Olsun, dedi. Yine arkadaş olur merak etme.

>> Bir, iki, üç, dediler. Koştular. Gökkuşağının altından geçtiler.

gokkusagi-temali-kitaba-bakanlik-engeli-cocuklar-icin-sakincali-bulundu-824251-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol