birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.01.2018 09:31

Göktepe’nin ablasına Gülmen ve Özakça’yı ‘anma’ davası açıldı

Göktepe’nin ablasına Gülmen ve Özakça’yı ‘anma’ davası açıldı

KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönebilmek için başladıkları açlık grevi eylemini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine iadesi için İstanbul’da basın açıklaması yapan 33 kişi hakkında dava açıldı. Sanıklar arasında, gözaltında işkenceyle öldürülen Evrensel muhabiri gazeteci Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe de yer aldı.

Açlık grevini sürdüren Gülmen ve Özakça için neden hayatta değillermiş gibi “anma” ifadesinin kullanıldığı anlaşılamadı ama savcılık kaynakları “sehven” bu ifadenin yazıldığını bildirdi. Konuyla ilgili Evrensel gazetesine konuşan Meryem Göktepe, “Bu ifadelerin iddianameye girmesi bir suç tabii ki. Ama bilinçli bir şeyse bu daha büyük bir suç” dedi. “Hiç o bahsedilen yerleri, örgütü bilmeyen biri olarak ben, bir havuza atılmışım” diyen Göktepe şöyle devam etti: “Ortada çamur at izi kalsın taktiği var. Ben KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen’in şube yönetim kurulu üyesiyim. Bu nedenle benim örgütüm var evet, o da Tüm Bel-Sen. Onun çağrısı üzerine gittiğim bir eylemdi. Beni rahatsız eden, olmayan bir şeyin Emniyet tarafından zorlama bir şekilde savcılığa gönderilmesi. Bir karşı suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. 19 Ocak’ta görülecek duruşmada da bunları söyleyeceğim.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız