birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.05.2021 01:30

Gökyüzündeki ışıklar merak konusu oldu: Bakan Varank açıklama yaptı

Dün (6 Mayıs) akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde görülen ve merak konusu olan ışıklara ilişkin açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi

Gökyüzündeki ışıklar merak konusu oldu: Bakan Varank açıklama yaptı

Türkiye’nin çeşitli noktalarından, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görüntülendi. İstanbul’da akşam saatlerinden sonra gökyüzünde beliren sıralı ışıklar görenleri hayrete düşürdü. Işıklar; Muğla, Tekirdağ, Bursa ve Türkiye'nin diğer birçok ilinde görüldü.

İHA’da yer alan habere göre, gökyüzündeki ne olduğu belirlenemeyen ışıklar kısa sürede sosyal medyanın gündemine düşerken, ışıkları gören yurttaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

gokyuzundeki-esrarengiz-isiklar-merak-konusu-oldu-bakan-varank-aciklama-yapti-873060-1.

VARANK: STARLİNK LEO UYDULARI GÜNEŞ PANELLERİNDEN KAYNAKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, konuya ilişkin yaptığı açıklamada dün saat 22.05 civarında görülen gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panellerinden kaynaklandığını bildirdi.

STARLİNK UYDULARI NEDİR?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızı. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak.

SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol